Γ’ Εθνική: Οι σκόρερς, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 22 παικτών του πρωτοπόρου Άρη Αβάτου

Εντυπωσιακή παραμένει μέχρι στιγμής στο φινάλε του 2021 η πορεία του Άρη Αβάτου στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, καθώς βρίσκεται στην κορυφή με 19 βαθμούς στις 9 πρώτες αγωνιστικές, έχοντας παρέα τον Αγροτικό Αστέρα και τον Πανδραμαικό.

Η ομάδα του νέου προπονητή του Άρη Κώστα Μπεδρελή που αντικατέστησε τον Αλέκο Ξανθόπουλο, από την αρχή του πρωταθλήματος παρά τις σημαντικές ελλείψεις κυρίως στην επίθεση, βρίσκόταν στην πρώτη θέση για 7 αγωνιστικές και μετά από μια μόλις αγωνιστική που έπεσε τρίτο επανήλθε και πάλι στην κορυφή σε τριπλή ισοβαθμία. Ξεκίνησε με 4/4 νίκες, γνωρίζοντας δυο ήττες στην έδρα του το Κουτσό την 5η αγωνιστική από την Αλεξανδρούπολη και την 8η από τον Αγροτικό Αστερα και αποσπώντας ισοπαλία στην Δράμα στην έδρα του φαβορί για τον τίτλο του 1ου ομίλου Πανδραμαικού.

Γενικά έχει τις περισσότερες νίκες στο πρωτάθλημα (6), την 2η καλύτερη επίθεση (15 γκολ) μετά τον Πανδραμαικό (17 γκολ) και την 4η καλύτερη άμυνα με 7 γκολ. Αχίλλειος πτέρνα του ίσως είναι η νέα του έδρα του το γήπεδο Κουτσού, ένα γήπεδο με μέτριο αγωνιστικό χώρο, όπου σε 5 ματς έχει 3 νίκες με 2 ήττες με τέρματα 8-5. Εκτός έδρας σε 4 ματς έχει 3 νίκες με μια ισοπαλία και τέρματα 7-2

Συνολικά 22 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Κώστας Μπερδέλης από τους οποίους μόνο ο Λάμπρος Κωσταρέλης έχει αγωνιστεί σε όλα τα παιχνίδια βασικός χάνοντας μόνο 21 λεπτά για το απόλυτο, ενώ σε όλα αγωνίστηκε και ο Γιώργος Ψεμματάς σε ένας όμως ως αλλαγή.

Συνολικά 15 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Αβάτου στους εννιά αγώνες που έχει δώσει, τα 4 από τα οποία έχει σημειώσει ο Γκέκας σε ισάριθμους αγώνες αφού λόγω τραυματισμού έχασε 5 ματς, 3 έχει ο Βαφειάδης που έχασε λόγω τραυματισμού 3 αγώνες, από 2 έχουν πετύχει οι Σαρηγιαννίδης και Παπαδόπουλος, ενώ τέλος 1 σημείωσαν οι Καρατλίδης, Κουτσούμπας, Φούντας και Ψεμματάς (φώτο xanthi-sport).

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Κωσταρέλης: 9 (0) = 816′

2. Ψεμματάς: 8 (1) = 746′

3. Κουτσούμπας: 8 (0) = 744′

4. Τενεκές: 8 (0) = 731′

5. Φούντας: 8 (0) = 717′

6. Χασάνογλου: 7 (1) = 672′

7. Λεωντσάκος: 6 (2) = 628′

8. Ν. Παπαδόπουλος: 6 (0) = 585′