Γ’ Εθνική: Οι σκόρερς, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 22 παικτών του Ορφέα Ξάνθης

Αντιστρόφως ανάλογο της περσινής σεζόν μη αναμενόμενο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μέχρι στιγμής το ξεκίνημα του περσινού πρωταθλητή του 1ου ομίλου Ορφέα Ξάνθης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς παρά την νίκη ανάσα στο Ορφάνι βρίσκεται στην προτελευταίος με μόλις 6 βαθμούς στις 9 πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα του Μπάμπη Χατζημεστή αν και ξεκίνησε με ισοπαλία στην Δράμα κόντρα στην Δόξα Δράμας, γνώρισε 4 σερί και βαριές ήττες και συν την ατυχία των πολλών τραυματισμών την έφεραν από την αρχή στην τελευταία θέση. Στα παιχνίδια στην Αξιούπολη με την Αναγέννηση Πλαγιάς, με τον Νέστο Χρυσούπολης και στο Ορφανι έδειξε σημεία ανάκαμψης, ωστόσο η βαριά ήττα από το Παραλίμνιο τον προσγείωσε στην πραγματικότητα που τον φέρνει στο -6 από την Αλεξανδρούπολη και την παραμονή.

Γενικά ο Ορφέας Ξάνθης που πρέπει να ενισχυθεί σημαντικά έχοντας και ατυχίες κατά την διάρκεια της φετινής σεζόν, έχει την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 22 γκολ, την 5η χειρότερη επίθεση, με την αχίλλειο πτέρνα του να είναι το γήπεδο του ΑΟΞ όπου σε 4 ματς έχει μια ισοπαλία με Χρυσούπολη και 3 ήττες με Αλεξανδρούπολη, Πανδραμαικό και Παραλίμνιο με τέρματα 4-12. Εκτός Ξάνθης είναι καλύτερος με μια σημαντική νίκη στο Ορφάνι, δυο ισοπαλίες σε Πλαγιά και Δόξα Δράμας και δυο ήττες σε ‘Αβατο και Αγροτικό Αστερα με τέρματα 5-10.

Συνολικά 22 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Μπάμπης Χατζημεστής στους εννιά πρώτα παιχνίδια της περιόδου και μόνο οι Γιώργος Κουκουρίγκος και Θανάσης Ιωαννίδης να έχουν το απόλυτό των παιχνιδιών με 9 συμμετοχές, με τον πρώτο να ξεκινά σε όλα βασικός έχοντας 32 λεπτά από το απόλυτο των λεπτών.

Συνολικά 9 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Ορφέα Ξάνθης στους εννιά αγώνες που έχει δώσει, 4 σημείωσε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, 3 έχει ο Γιώργος Κουκουρίγκος, 2 έχει βάλει ο Θόδωρος Τορομανίδης.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις)

1. Κουκουρίγκος: 9 (0) = 802′

2. Κατρανίτσας: 8 (0) = 744′

3. Παπαδόπουλος: 8 (0) = 744′

4. Τορομανίδης: 8 (0) = 722′

5. Ιωαννίδης: 8 (1) = 691′

6. Κριεζής: 7 (0) = 651′

7. Μαυρόπουλος: 7 (0) = 651′

8. Γκασιμπαγιαζίδης: 7 (0)= 588′