Γ’ Εθνική: Τρίτη σερί νίκη για Αρίωνα στην παράταση επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς!

Την νίκη με 69-62 στην παράταση πέτυχε ο Αρίωνας επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Ανδρών.

Οι παίκτες του Γιάννη Θερμού είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές, αλλά στο τέλος της κανονικής διάρκειας οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 62-62, με τον Αρίωνα να έχει παράπονα και από την διαιτησία.

Παρ’ όλα αυτά, με φοβερή άμυνα οι Ξανθιώτες δεν δέχθηκαν ούτε πόντο στην παράταση, με το επί μέρους 7-0 να του δίνει την νίκη με 69-62, που αποτελεί την τρίτη συνεχόμενη μετά το ντέρμπι με την Ασπίδα και το διπλό στον Ζέφυρο.

Δεκάλεπτα: 16-9, 30-25, 45-39 (ημίχρονο), 62-62(κ.α.), 69-62 (τελικό)

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Γρ.-Χάνος

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Θερμός): Χριστοφορίδης 13, Γρουδος 6, Θεοδωρίδης 4, Μπουτσακτσί 17, Ζαμπάκης 10(1), Σαββουλίδης 10(3), Κουρτίδης 2, Κλωναράς 3(1), Ράπτης, Καρανικολης, Μελαδιανος 4, Μαγαλιός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(Πολυμένης): Γκαντίδης Θ. 10(1), Σμυρλής 11, Μπαγκντασαριάν 5(1), Πολυμένης 9(1), Λαγός 8, Μπακογλιδης 3(1), Αλεξίου, Φωτιάδης, Μακούλης 12(4), Γκαντίδης Μ. 4.