16η και φαρμακερή για την Τραμπζονσπόρ! Αλλαγή ο Σιώπης στην πρώτη ήττα των πρωτοπόρων

Τέλος το αήττητο για την πρωτοπόρο Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα-Σιώπη καθώς ηττήθηκε με ανατροπή από την Αντάλιασπορ (2-1) και χάλασε το σερί των 15 αγώνων, αλλά παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη 2η θέση (+9).

Με τον Μπακασέτα βασικό για πρώτη φορά μετά τις 17 Οκτωβρίου, η ομάδα της Τραπεζούντας προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Κορνέλιους (24′) κι έδειξε ότι βαδίζει πρόσω ολοταχώς για μία ακόμη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν ένα δεκάλεπτο αργότερα με πέναλτι του Φρέντι και κατάφεραν να γυρίσουν ολοκληρωτικά το ματς στο 73′, με το αυτογκόλ του «μοιραίου», όπως αποδείχθηκε, Τοκόζ. Στο 69′ πέρασε στο ματς και ο Σιώπης αντικαθιστώντας τον σκόρερ, Κορνέλιους.

Πλέον, η Τράμπζονσπορ που έχει να πάρει πρωτάθλημα 38 χρόνια και την σεζόν 1983-84, προπορεύεται με +9 της Κόνιασπορ και με +12 της Φενέρμπαχτσε, που έχει ματς λιγότερο.