Α2 Γυναικών: Πήρε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με τη Νέα Γενεά ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης

Σπουδαία νίκη με 3-2 πήρε ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης απέναντι στη Νέα Γενεά και αναρριχήθηκε στην βαθμολογία.

Σε ένα πραγματικά σπουδαίο ματς, γεμάτο συγκινήσεις, ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, έπρεπε να φτάσει στο ται μπρείκ για να πάρει τη νίκη.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 25-23, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ισοφάρισαν άμεσα σε 1-1 με 17-25.

Ο Φοίνικας παρότι έκανε το 2-1 με 25-18 δεν μπόρεσε να πάρει το καθαρό τρίποντο, με τη Νέα Γενεά να απαντάει άμεσα και να κάνει το 2-2 με 12-25, στέλνοντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Ένα 5ο σετ απαγορευτικό για καρδιακούς καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίος ήταν υπέρ του Φοίνικα, με αποτέλεσμα το 3-2 να γίνεται με το 18-16, και τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουλκανάκη να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη και από βαθμολογικό ενδιαφέρον όσο και ψυχολογίας.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Τσουλκανάκης): Νικολαιδου, Σωτηρίου, Ξανθή, Αρχιμανδρίτη, Διαμάντη, Αλεξάκη, Κιοσσέ(λ)/ Παπαστεφάνου, Δαλλη, Παπαβασιλείου