Κύπελλο Ελλάδος: Με Μκρτσιαν στον πάγκο άντεξε μόνο ένα ημίχρονο η Κηφισιά κόντρα στην ΑΕΚ του σκόρερ Σβάρνα

Τη νίκη με 4-0 πανηγύρισε η ΑΕΚ κόντρα στην Κηφισιά στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του πρώτου επαναληπτικού της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Εβρίτη μέσο Ανδρέα Μκρτσιάν στον πάγκο και κοίταξαν στα μάτια για 45 λεπτά την ΑΕΚ, πηγαίνοντας με το τιμητικό 0-0 στα αποδυτήρια.

Ωστόσο στο δεύτερο μισό η Ένωση επέβαλε τον ρυθμό της και με 4 γκολ καθάρισε την υπόθεση πρόκριση. Ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ στο 52′, με τον πρώην αμυντικό της Ξάνθης Στράτο Σβάρνα να διαμορφώνει το 2-0 στο 57′.

Ο Τάνκοβιτς στο 70′ επέστρεψε στα γκολ μετά από πολύ καιρό για το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Χατζισαφί στο 74′.