ΕΠΣ Ξάνθης: Νίκες πρωτοπόρων και βροχή από γκολ! Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Α’ Κατηγορίας

Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Ξάνθης μετά και την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αρης Πετεινου αν και προηγήθηκε με 3-0, τελικά δυσκολεύθηκε να λυγίσει τον Ηρακλή Ζυγού με 3-2. Παρέμεινε ετσι στην κορυφή με την Αναγέννηση Θαλασσιάς που σαν πολυβόλο φιλοδώρησε με εξι γκολ τον Απόλλωνα Διομήδειας.

Με νίκη προχώρησε και η Γενισέα δυσκολα απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης με 1-0, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, στο δεύτερο λύγισε η Βιστωνίδα επίσης με 1-0 τπν Παύλο Μελά Κουτσού, εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή της σε όλο το δεύτερο 45λεπτο αφου οι φιλοξενούμενοι είχαν αποβολή, με αποτέλεσμα να ανέβει στην 4η θέση.

Ο Φίλιππος Δροσερού στο πρώτο ματς χωρίς τον Ρωμανό Κοντογιαννίδη στον πάγκο του καθαρισε εύκολα εκτός έδρας με 5-0 τον Ερμή Μάνδρας (4-0 ηταν το σκορ από το ημιχρονο). Τελος, στο ντέρμπι της ουράς, Απόλλων Ξάνθης και Αετός Τοξοτών αναδίχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν σε αποσταση ασφαλείας 4 βαθών πανω από τους φιλοξενουμενους, που ειναι κατω από την ζωνη του υποβιβασμού.

Συνολικά είχαμε 20 τερματα σε αυτην την αγωνιστική. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής, οι σκορερς των αγωνων και η βαθμολογια εχουν ως εξής:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Απόλλων Διομήδειας 6-0 (Καζάκης 3, Ορφανίδης 2, Κοτζακελίνης Α.)
Απόλλων Ξάνθης – Αετός Τοξοτών 1-1  (Μπαζοΐδης – Πουρναράκης)
Άρης Πετεινού – Ηρακλής Ν. Ζυγού 3-2 (Τουρατζίδης 2, Φλώρος – Αδαμίδης, Κωφίδης Στ.)
Ελπίδα Γενισέας – Ασπίδα Ξάνθης 1-0 (Ξαντινίδης)
ΑΟ Βιστωνίδας – Παύλος Μελάς Κουτσού 1-0 (Μαμαλίγκατζης)
Ερμής Μάνδρας – Φίλιππος Δροσερού 0-5 (Κοκόμπελης 2 Χαλήλογλου Τ, Αλήογλου Τ, Ξιμιτίδης)