Super League: Πρώτο διπλό του ΠΑΟ στο πρωτάθλημα με ανατροπή και τρία γκολ στην εστία του Γκαραβέλη

Αν και χωρίς τον Κομοτηναίο επιθετικό Φώτη Ιωαννίδη που τραυματίστηκε προ δεκαημέρου με την Εθνική Ελπίδων και θα λείψει για άλλες 10 μέρες, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο Πανθεσσαλικό που χρησιμοποίησε κατ’ ανάγκη ως έδρα η Λαμία, οι πράσινοι με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μετέτρεψε το 1-0 σε 1-3 σημειώνοντας σε λιγότερο από 45 λεπτά τρία τέρματα στην εστία του πρώην γκολκίπερ της Ξάνθης Σάκη Γκαραβέλη.

Η Λαμία προηγήθηκε στο 35′ με κεφαλιά του Αραμπούλι. Το δεξί σουτ του Λουντκβιστ στο 56′ έφερε την ισοφάριση και το 1-1 σφράγιζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέχι και πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τότε ο πρώην διαιτητής της ΕΠΣ Θράκγς και νυν Κυκλάδων Στέφανος Κουμπαράκης έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου στον Μαουρίσιο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μακέντα, ενώ δυο λεπτά αργότερα με όμορφο πλασέ σε αντεπίθεση ο Μαουρίσιο έγραψε το τελικο 1-3.