League Cup “Νίκος Σαμαράς”: Σούπερ Κουμεντάκης οδήγησε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά

Με έναν εξαιρετικό Ραφαήλ Κουμεντάκη, ο ΠΑΟΚ κέρδισε για δεύτερη φορά με θρίαμβο και 3-1 τον Ολυμπιακό, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στην τετράδα του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και πόντους του Πετρέα από το κέντρο προηγήθηκε 10-6. Ο Ολυμπιακός μείωσε, αλλά ο ΠΑΟΚ με τους Κουμεντάκη,  Ούντρις σε μεγάλη μέρα ξέφυγε 18-15, κατακτώντας το σετ με 25-21

Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 2ο καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο 19-22, αλλά τον ΠΑΟΚ να κάνει μια σούπερ ανατροπή κάνοντας το 2-0 με 25-22.

Ντέρμπι ήταν και το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός με άσο και επίθεση του Ανέστη Δαλακούρα έκανα το 2-1 για τον Ολυμπιακό με 23-25.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και μπήκε αγριεμένος στο τέταρτο σετ, τελειώνοντας τη νίκη με πρόκριση με συνοπτικές διαδικασίες, κάνοντας το 3-1 με 25-18.

Για τον ΠΑΟΚ πρωταγωνιστής ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 19 πόντους (16/27επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), ενώ αντίθετα για τον Ολυμπιακό ο Ανέστης Δαλακούρας είχε 6 πόντους (6/16επ., 47%υπ., 27%αρ.), με τον Ανδρεάδη να έχει απλή συμμετοχή, τον Κασαμπαλή στα πίτς λόγω του κομμένου δαχτύλου, ενώ τέλος ο Μιγαήλοβιτς, πρώην ακραίος του Εθνικού έμεινε στα ρηχά με 8 πόντους (8/17επ., 22%υπ., 22%αρ.).