B’ Eθνική: «Έσπασε το ρόδι» με σούπερ ανατροπή ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί του ΚΑΟΧ!

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή που επικράτησε με 59-58 του ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 στο Κλειστό Κομοτηνής σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ένα σκηνικό λαθών,  χαμένων βολών και νευρικότητας από πλευράς ΓΑΣ δίνοντας τη δυνατότητα στον ΚΑΟΧ να προηγηθεί με 12-22. Στα αρνητικά προστέθηκε το γεγονός των γρήγορων 2 φάουλ του Χαλήλ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ έκανε πιο πιεστική την άμυνα του αλλά ο Δεληγιώργης κρατούσε επιθετικά την ομάδα του. Το 25-30 του 18′ έγινε 25-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ κράτησε τον ΚΑΟΧ στους 8 πόντους φτάνοντας στο 41-45. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. 5 συνεχόμενοι πόντοι του Μαλανδρή έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 35′ (50-50).

Ένα τρίποντο του Παπανδρεόπουλου (53-52) και 4 σερί πόντοι του Γκιουζελίδη έκαναν το 57-52. Ένα σερί λαθών έδωσε το δικαίωμα στον ΚΑΟΧ να μειώσει σε 57-55 αλλά ένα κόψιμο του Κάλτσου και ενα παλικαρίσιο καλάθι του Κάφφκε έφεραν το 59-55 20″ πριν το τέλος. Ο ΚΑΟΧ δεν είπε την τελευταία του κουβέντα καθώς μείωσε σε 59-58 με τρίποντο του Δεληγιώργη 6″ πριν το τέλος του δραματικού παιχνιδιού. Στην επαναφορά, ο ΓΑΣ έκανε λάθος με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν και τους παίχτες του ΓΑΣ να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 12-22 (10′), 25-37 (ημίχρονο), 41-45 (30′), 59-58 (τελικό)

Διαιτητές: Ξενικάκης – Παπαθανασίου Στ. – Δέλλας

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Καρκατσέλης, Κάφκε 13(1), Μαλανδρής 14,  Παπανδρεόπουλος 8(1), Ζεκιριέ 7, Μπορμπίδης, Κάλτσος 4, Ναλμπάντης 5, Γκιουζελίδης 5, Χαλήλ 3, Ρίννης .

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87(Παναγιωτόπουλος-Βέτσος):  Σερέτης, Ράντονιτς, Φιλοξενίδης 18, Δεληγιώργης 19(4), Νταρατάνας, Γκατζιούρας 12, Τύπος 2, Δήμου 4, Ντούνι 3.