Τριπλή πρωτιά της Ελλάδας με 23 μετάλλια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Πάλης της Ξάνθης

Η πρώτη ημέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος Πάλης που διεξάγεται στην Ξάνθη… «βάφτηκε» «γαλανόλευκη».

Η Ελλάδα θριάμβευσε και είναι χαρακτηριστικό ότι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Οι πρωταθλητές μας πραγματοποίησαν σπουδαίες εμφανίσεις και οδήγησαν στην κορυφή τόσο στην ελευθέρα, όσο στην ελληνορωμαϊκή και την γυναικεία Πάλη.

Κατά την πρώτη ημέρα αγωνίστηκαν οι Παίδες- Κορασίδες και οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά 23 μετάλλια, εκ των οποίων έξι χρυσά, έξι ασημένια και 11 χάλκινα, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα ότι το μέλλον της ελληνικής Πάλης είναι ευοίωνο.

Πιο συγκεκριμένα τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι: Ελευθέρα: Γιώργος Ιωακειμίδης (65κ.), Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης (71κ. ) Ελληνορωμαϊκή: Λευτέρης Βασιλειάδης (60κ.). Κορασίδες: Ευδοξία Παπαδοπούλου (53κ.), Αγάπη Αμπελίδου (57κ.), Νικολέτα Μπάρμπα (69κ.)

Τα ασημένια μετάλλια κατέκτησαν οι: Ελευθέρα: Βασίλης Κεσίδης (55κ.), Λάζαρος Κυριακίδης (110κ.). Ελληνορωμαϊκή: Βασίλης Παπαγεωργίου (48κ.), Ηλίας Ζαϊράκης (55κ.), Δημήτρης Θάνος (110κ.): Κορασίδες: Κρυσταλλία Μπαρτζιώκα (43k.)

Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι: Ελευθέρα: Ηλίας Καρνάβας (65κ.), Γιώργος Κοτανίδης (71κ.), Αγγελος Αποστολίδης (80κ.), Κωνσταντίνος Τσακνάκης (92κ.), Ελληνορωμαϊκή Γιώργος Καραβασίλης (55κ.), Γιώργος Μιχαηλίδης (65κ.), Αλέξανδρος Μπατζακίδης (71κ.), Γιώργος Συρόπουλος (92κ.), Ραφαήλ Γκίρνης (110κ.), Κορασίδες: Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (49κ.), Ευαγγελία Τρανού (61κ.), Θεοδώρα Αργυρίου (73κ.).

Οι αγώνες συνεχίζονται σήμερα με το βαλκανικό πρωτάθλημα στις ηλικιακές κατηγορίες των U15, ενώ το ερχόμενο διήμερο θα διεξαχθεί το Μεσογειακό πρωτάθλημα.