Volley League: Με Κασαμπαλή και Δαλακούρα λύγισε τον Φίλιππο Βέροιας ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός, των Δαλακούρα Ανέστη, Σταύρου Κασαμπαλή και Ανδρέα Ανδρεάδη, νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 και σημείωσε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και την δεύτερη χωρίς απώλεια σετ.

Ο μαχητικός Φίλιππος είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και με 1-0 σετ όταν πέρασε μπροστά με 25-24 αλλά οι δύο πόντοι του Έγκλεσκαλνς από επίθεση και ο άσσος του Ζουπάνι έκαναν την ανατροπή για το 27-25.

Είχε προηγηθεί το προβάδισμα του Ολυμπιακου με 14-9 αλλά ο Φίλιππος με τους Ρουμελιωτάκη, Στουντζίσκι και τον πολύ καλό Προύσαλη που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα κατάφερε να ισφοαρίσει 15-15. Στο 18-18 ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Παγιένκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 22-18 αλλά ο Φίλιππος γύρισε και πάλι στο ματς. Με σερί του Τζιουμάκα ισοφάρισε 22-22 και με τον Στουντζίσκι προηγήθηκε 25-24, αλλά το ερυθρόλευκο σερί έκανε το 27-25 και το 1-0 σετ.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός επικράτησε πλήρως στον αγώνα. Προηγήθηκε 9-1 στο 2ο σετ, ενώ στο 2ο σετ ξέφυγε 16-8 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Ο Σταύρος Κασαμπαλής είχε 3 πόντους (1/1επ., 2 μπλοκ), ο Ανδρέας Ανδρεάδης 2 πόντους (2/3επ.,) και ο Ανέστης Δαλακούρας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό με 5 πόντους (4/5επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.).