Super League: Με Τσελεμπάκη ο ΑΟΞ Κ17 πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ και πέρασε δεύτερος

Την πρώτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες στα Πηγάδια και την τρίτη συνολικά πήρε η εφηβική ομάδα της Ξάνθης πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ17 της Super League επικρατώντας με 1-0 της Λάρισας.

Η ομάδα των Δημητριάδη και Προδρομίτη Γιάννη Δημητριάδη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγωνα με τις σημαντικές φάσεις να γίνονται στο φινάλε του ημιχρόνου αρχικά σε σέντρα σουτ του Μητρούση με την μπαλα να καταλήγει στα δίχτυα αλλα να καταλογίζεται φαουλ του διαιτητή Σταφυλα στον Αγοραστό και στην επόμενη φάση στις καθυστερησεις του ημιχρόνου όταν μετά μετά από νέα εξαιρετική σέντρα του Μητρούση, ο Εβρίτης Σαράντης Τσελεμπάκης με δυνατή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αντωνόπουλο, κάνοντας το 1-0 (φώτο xanthi-sport).

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη είχε και άλλες ευκαιρίες με τους Νικολαΐδη, Δεληγιαννίδη και Τουλουμενίδη να αυξήσει το σκορ, και πλέον με 13 βαθμούς πέρασε δεύτερη πίσω από τον ΠΑΟΚ που πεχει 19 και ισόβαθμη με τον Άρη που έχει επίσης 13.

Διαιτητές της συνάντησης ήταν οι Σταφυλάς, Δανδανόπουλος και Σαββόγλου.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Προδρομίτης-Δημητριάδης): Νικολακούλης, Μητρούσης (60′ Γιαρμαντζίδης), Βαρσάμης, Θωμάι, Ζαχαρής, Τσελεμπάκης, Τσολακίδης, Τηλαβερίδης, Δεληγιαννίδης (84′ Μαντζαρίδης), Νικολαΐδης (84′ Μπουτσικούδης), Αγοραστός (71′ Τουλουμενίδης).