Την 6η θέση στον Πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής στο Βόρειο Όμιλο κατέκτησε η Σκακιστική Ομάδα του Εθνικού (+photos)

Ένας σκακιστής και μια σκακίστρια του Εθνικού βραβεύτηκαν για την απόλυτη επιτυχία τους, αήττητοι σε επτά αναμετρήσεις!!!

Η Σκακιστική ομάδα του Εθνικού εξασφάλισε την παραμονή της στην υψηλότερη κατηγορία του Πρωταθλήματος όπου θα αγωνιστεί απευθείας το 2022.

Στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής του Βορείου Ομίλου διεξήχθη στην Θεσσαλονίκη από τις 5 έως τις 10 Οκτωβρίου 2021 με την συμμετοχή 15 ομάδων.

Ο Εθνικός κατέκτησε την 6η θέση με 3,5/7 , ενώ μια σκακίστρια και ένας σκακιστής της ομάδας αήττητοι στις σκακιέρες που αγωνίστηκαν βραβεύτηκαν για τις αποδόσεις τους.

Ο 12χρόνος Μιχάλης Καρακασίδης (φωτό που αγωνίστηκε στην σκακιέρα U12 πέτυχε 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και βραβεύτηκε για την επίδοσή του με κύπελλο. Ο ταλαντούχος σκακιστής μάλιστα συγκέντρωσε 168 μονάδες ΕΛΟ!!!

Η 18χρόνη Gergana Peycheva (φωτό που αγωνίστηκε στην απαιτητική σκακιέρα της Γυναίκας πέτυχε επίσης το απόλυτο 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και βραβεύτηκε για την επίδοσή της με κύπελλο. Οι επιτυχίες της σκακίστριας μεγάλες αφού πέτυχε νίκες επί καταξιωμένων τιτλούχων γυναικών.

Ο Εθνικός έπαιζε σε όλη την διάρκεια του τουρνουά στις πρώτες θέσεις αντιμετωπίζοντας ισχυρές ομάδες και αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος, αφού οι ήττες του ήταν οριακές:

Στην 1 αγωνιστική αντιμετώπισε στην 1η σκακιέρα την ΕΣ Θεσσαλονίκης ομάδα με παράδοση στο πρωτάθλημα και με το υψηλότερο μέσο όρο ΕΛΟ στον Βόρειο όμιλο, που σημαίνει ότι ήταν η πρώτη ομάδα στην αρχική κατάταξη από την οποία έχασε με 4,5-5,5.
Στην 2η αγωνιστική αντιμετώπισε την αξιόμαχη ΕΣ Καλαμαριάς κερδίζοντας 6-4.
Στην 3η αγωνιστική αντιμετώπισε την αξιόμαχη Φλώρινα κερδίζοντας 8,5-1,5.
Στην 4η αγωνιστική αντιμετώπισε τον ισχυρό ΑΜ Γαλαξία με ισόπαλο αποτέλεσμα 5-5.
Στην 5η αγωνιστική αντιμετώπισε τον αξιόμαχο ΑΣ Άρη Θεσσαλονίκης κερδίζοντας 6,5-3,5.
Στην 6η αγωνιστική αντιμετώπισε τον ισχυρό ΣΟ Καβάλας που πρωταγωνιστεί στο Πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής, από τον οποίο έχασε 4,5-5,5.
Στην 7η αγωνιστική αντιμετώπισε τον αξιόμαχο ΣΑ Συκεών -Νεάπολης από τον οποίο έχασε με 4-6.

Η ομάδα του Εθνικού αγωνίστηκε χωρίς καμία μεταγραφή στις αναπτυξιακές του σκακιέρες γεγονός που δείχνει ότι όλες οι προσπάθειες των τελευταίων ετών απέδωσαν καρπούς.