Β’ Εθνική: Άλλη κλάση ο Εύοσμος στην Κομοτηνή «διέλυσε» τον ΓΑΣ στην πρεμιέρα

Την νίκη με 57-95 πήρε ο Αίαντας Ευόσμου στην Κομοτηνή κόντρα στον ΓΑΣ στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της νέας B’ Εθνικής.

Ένα πεντάλεπτο έβαλε δύσκολα το νεανικό συγκρότημα του ΓΑΣ Κομοτηνή στον ενισχυμένο Αίαντα Ευόσμου αφού στο 5′ προηγήθηκε 13-6 αλλα το 44-89 που ακολούθησε στο υπόλοιπο διάστημα έδειξε πως η φετινή χρονιά θα είναι δύσκολη για τα παιδιά του Τάκη Φωτεινάκη.

Ο Τάκης Φωτεινάκης επέλεξε στο βασικό σχήμα τους Καφφκέ, Ναλμπάντη, Γκιουζελίδη, Παπανδρεόπουλο, Χαλήλ Καδήρ και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό καθώς βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13-6 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Αίαντα Θωμά Κωστόπουλο να καλέσει εσπευσμένα ταιμ άουτ. Η αντίδραση ήρθε με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίας πάτησε γκάζι και με σερι 9-0 πήρε προβάδισμα 7 πόντων (23-30) αναγκάζοντας τον Τάκη Φωτεινάκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 16′ (26-37) με δύο εύστοχες βολές του Καλαμπάκα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 30-51 υπέρ των φιλοξενούμενων και τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι με 9 μόλις πόντους, ενώ και αρκετά ευάλωτοι αμυντικά.

Τα υπόλοιπα δεκάλεπτα ήταν τυπική διαδικασία με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 52-73. Η τέταρτη περίοδος εκτός από το γεγονός πως μεγάλωνε η διαφορά προστέθηκε και ο τραυματισμός του Εφέ Ζεκιριέ, με τον ΓΑΣ να σημειώνει μόλις 5 πόντους στην τελευταία περιοδο.

Από τον ΓΑΣ ο μόνος διψήφιος με 23 πόντους ήταν ο Παπανδρεόπουλος, ενω από τον Αίαντα τέσσερις παίκτες σημείωσαν πάνω από δε΄κα πόντους με Γαλανίδη να έχει 18, τον Κιγμέτογλου 17, τον Καλαμπάκα 15 και τον Ματαλών 14.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 30-51, 52-73, 57-95
Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαγεωργίου, Λαδάς
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Κάφκε 3(1), Κιατίπ, Παπανδρεόπουλος 23(1), Ζεκιριέ 7(1), Κάλτσος 2, Ναλμπάντης 5(1), Γκιουζελίδης 8, Χαλήλ 9, Ρίννης.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κωστόπουλος): Αναστασόπουλος, Σεκαδάκης 7, Κοτσάνος 7, Ματαλών 14, Γαλανίδης 18(3), Μάρουσιτς 6, Παναγιώτου, Μπαλτζόπουλος 6, Κιγμέτογλου 17, Κάτζος 5(1), Καλαμπάκας 15.