Super League: Έγραψε ιστορία ο Φώτης Ιωαννίδης στη Λεωφόρο με τον γκολ του επί του Βόλου

Ο Ιωαννίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού μόλις στο 4′ στο παιχνίδι της Κυριακής κόντρα στον Βόλο για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ταυτόχρονα μάλιστα κατέγραψε ένα σπάνιο ρεκόρ, καθώς είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0 πριν καν συμπληρωθούν 4 λεπτά παιχνιδιού, με τον Κομοτηναίο σέντερ φορ μαζί με τον Καρλίτος που άνοιξε το σκορ να συνδέουν το όνομά τους με αυτό το επίτευμα.

Ο Παναθηναϊκός έχει καταφέρει στο παρελθόν άλλες τέσσερις φορές να προηγηθεί με 2-0 στο 5ο λεπτό, αλλά ποτέ στο 4ο.

Τα γρηγορότερα 2-0 του Παναθηναϊκού:
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος (3′ Καρλίτος, 4′ Ιωαννίδης)
11.04.1966: Παναθηναϊκός – Τρίκαλα (2′ και 5′ Στρ. Σακελλαρίδης)
15.01.1967: Πανιώνιος – Παναθηναϊκός (2′ Δομάζος, 5′ Καλαϊτζίδης)
10.01.1993: Παναθηναϊκός – Παναχαϊκή (3′ και 5′ Βαζέχα)
29.05.1996: Παναθηναϊκός – Εδεσσαϊκός (3′ Αποστολάκης, 5′ Δώνης)

Ο Βόλος δέχτηκε για δεύτερη φορά στη μικρή του ως τώρα θητεία στην κατηγορία πέντε γκολ. Η προηγούμενη ήταν το Σεπτέμβριο του 2019, όταν τον είχε νικήσει ο Ολυμπιακός με 5-0.

Ωστόσο δέχτηκε για πρώτη φορά τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στη Super League. Του είχε συμβεί τον περασμένο Φεβρουάριο στο Κύπελλο όμως όταν έχασε 4-2 από την ΑΕΚ, με 4-1 στο ημίχρονο.