Βασικός ο Κουμεντάκης στην ήττα του ΠΑΟΚ με 3-1 από την Φριντρισχάφεν στη Σερβία

Για την πρώτη αγωνιστική του τουρνουά «Memorial Velikana», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ως τυπικά γηπεδούχος την γερμανική Φρίντριχσαφεν, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ, με τον Εβρίτη, Ραφαήλ Κουμεντάκη να αγωνίζεται ως βασικός.

Στο πρώτο σετ, ο δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας, 8-6. Με τον Γιούντρις σε μεγάλα «κέφια», ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του, 21-16. Στους τελευταίους πόντους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν μία μίνι αντεπίθεση, μειώνοντας στον πόντο, 24-23, ωστόσο με ένα λάθος σερβίς Γερμανών, οι «ασπρόμαυροι» με 25-23 έκαναν το 1-0.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ με όπλο του το μπλοκ και τις καλές επιλογές στην επίθεση, ήταν μπροστά στο σκορ, 21-20.

Στη συνέχεια, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή του Δικεφάλου, πήραν κεφάλι στο σκορ, και στο τέλος με 22-25 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 1-1.Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, επιτρέποντας στη γερμανική ομάδα να ανοίξει διαφορά «ασφαλείας», 10-16.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ με σύμμαχο την σταθερή του υποδοχή προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν μπόρεσε, με την Φρίντριχσάφεν να το κατακτάει με 20-25, να κάνει την ανατροπή στα σετ, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, η γερμανική ομάδα πήρε από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ, ανοίγοντας την διαφορά στο +9, 7-16. Ο δικέφαλος σε εκείνο το σημείο αντέδρασε  και προσπάθησε να “ψαλιδίσει” την διαφορά,  φτάνοντας στο 16-21.Το σετ ωστόσο με 21-25 κατέληξε στην Φρίντριχσάφεν, η οποία πήρε και τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου και ώρα 20:00 απέναντι στους διοργανωτές του τουρνουά, την σερβική Βοϊβοντίνα.