Πανελλήνιο Εφήβων: Πέμπτος σε όλη την Ελλάδα ο Λεύκιππος Ξάνθης! Ολοκλήρωσε με νίκη κόντρα στη Νάξο το Final-6

Με εντυπωσιακή νίκη με 43-75 κόντρα στη Νάξο ολοκλήρωσε την πορεία του ο Λεύκιππος Ξάνθης στο Final-6 του Πανελληνίου Εφήβων στο Κλειστό ΧΑΝΘ.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Μαγιάννη από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και προοδευτικά μεγάλωναν την διαφορά από τους νησιώτες. Έτσι με την λήξη του α΄ ημιχρόνου ήταν στο +19 ενώ με το τέλος του αγώνα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +32.

Με τη νίκη αυτή ο Λεύκιππος Ξάνθης ολοκλήρωσε την παρουσία του στο φετινό Πανελληνιο Πρωτάθλημα έχοντας κατακτήσει τον τίτλο στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, την πρωτιά στην Β’ Φάση και εν τέλει την 5η σε όλη την Ελλάδα, στην τελική κατάταξη.

Διαιτητές: Τσολάκος, Μηλαπίδης, Κοϊμτζόγλου
Δεκάλεπτα: 12-18, 20-39 (ημίχρονο), 34-53, 43-75 (τελικό αποτέλεσμα)

ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ(Αθανασιάδης): Γκιόργκα 1, Λιανόπουλος 6(1), Παπανικολάου, Τριαντάφυλλος 2, Κούρτης 6, Δεγαϊτας 2, Χίλα, Χιλάι 18(2), Βόμβας 6, Δόκλης 2.
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μαγιάννης): Μακαρατζής 15(3), Δεληγιάννης 12, Πεχλιβανίδης 2, Βασαλάκης 4, Αλεμδάρ 4, Σαββίδης 15(2), Κοπτόπουλος, Βάμπουλας 4, Τσιρχόγλου 11, Ιωαννίδης 2, Καλεντζή 4, Μουργόπουλος 2.