Ευρωβόλεϊ 2021: Ήττα μαχαιριά από την Ισπανία για την Εθνική – Μέτρια εμφάνιση από Λαμπρούση

Με την Τζίνα Λαμπρούση να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να αγωνίζεται μέχρι το τέλος του αγώνα, η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 3-2 από την Ισπανία και πλέον ψάχνει την νίκη με 3-1, 3-0 απέναντι στην Τσεχία για να πάρει την πρόκριση.

Η Εθνική στο πρώτο σετ παρότι προηγήθηκε με 16-12 είδε την Ισπανία να κάνει το 20-21, παίρνοντας το σετ με 0-1 και 22-25. Τα κορίτσια του Ναράνχο αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 με 26-24 αλλά η κακή εικόνα επέστρεψε στο τρίτο σετ με τις Ισπανίδες να κάνουν πάρτι, κάνοντας το 1-2 με 16-25.

Οι “γαλανόλευκες” αντέδρασαν και έφεραν ξανά στα ίσια τον αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 25-22, οδηγώντας την αναμέτρηση στο πέμπτο σετ.

Στην “ρώσικη ρουλέτα” του πέμπτου σετ, η Εθνική έκανε τρομερό ξεκίνημα φτιάχνοντας διαφορά στο 5-1, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύθηκε με τις Ίβηρες να ανατρέπουν το σκορ σε 9-12, φτάνοντας στην επικράτηση με 13-15.

Η Τζίνα Λαμπρούση ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7 πόντους (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), ούσα σε μέτρια μέρα.