Βαλκανιονίκης και με τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ η Εβρίτισσα Μαρία-Νικολέτα Αντωνιάδη στο Κράλιεβο της Σερβίας

Με κορυφαία όλων την Εβρίτισσα Μαρία Νικολέτα Αντωνιάδη που αναδείχθηκε πρώτη και με τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ, ολοκληρώθηκε με θετικό πρόσημο για την αποστολή της Εθνικής Ομάδας Κ18 το Βαλκανικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας που διεξήχθη στο Κράλιεβο της Σερβίας.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα ήταν μίας ημέρας κι έτσι η δράση ξεκίνησε νωρίς το πρωί και ολοκληρώθηκε το απόγευμα. Η Ελλάδα κατάφερε να σημειώσει εξαιρετικά αποτελέσματα και να κατακτήσει επτά μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα κι ένα με τη σκυτάλη 4×100 μέτρα των κοριτσιών, όπου επίσης συμμετείχε η Αντωνιάδη.

Η νεαρή αθλήτρια των ψηλών εμποδίων από το Διδυμότειχο (ανήκει στο δυναμικό του ιστορικού συλλόγου των Μυρμιδόνων) διένυσε την απόσταση σε 13.67 (0,7) και συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, που ήταν 13.85 και ανήκε στην Ηρώ Συνολάκη από τις 25/6/2016.

Η αθλήτρια συνδύασε τη νίκη της με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου και κατά συνέπεια αναδείχθηκε βαλκανιονίκης. Μάλιστα, έτρεξε και στην σκυτάλη 4×100 μέτρα βοηθώντας την Εθνική Ομάδα να κατακτήσει ένα ακόμα μετάλλιο, χάλκινο αυτή τη φορά (φωτό με την Εβρίτισσα δεξιά).

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Αφροδίτη Τζατζιμάκη με βολή στα 64,98μ., ολοκληρώνοντας της χρονιά με μία ακόμη καλή παρουσία. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στη δισκοβολία κοριτσιών η Κυριακή Μιχελάκη με βολή στα 43,76 μ.

Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Εμμανουήλ – Γιώργος Σγουρός και αυτό του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000 μέτρα. Ο 17χρονος τερμάτισε την απόσταση σε 8.23.78 και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Στα 1.500μ. των αγοριών ο Αλέξανδρος- Διαμαντής Σκούρτης τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 3.58.80 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στην ίδια απόσταση ο Θανάσης-  Μάριος Ζυγόρης ήταν τέταρτος με 4.02.44.

Στα 100 μ. των αγοριών ο Έντυ Εκχόσου ξεπέρασε τον εαυτό του στον προκριματικό τερματίζοντας σε 10.79 κι έπειτα στον τελικό τερμάτισε δεύτερος με 10.85 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο ύψος, τέλος, ο Ανδρέας Μίτα πρόσθεσε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν, αφού ξεπέρασε τα 2,05 μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο 16χρονος έκλεισε έτσι με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά, αφού βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,03 μ.

Οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών της Ελλάδας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 (η Αντωνιάδη ήταν η μόνη αθλήτρια με καταγωγή από την Θράκη):