Champions League: Έριξε στο καναβάτσο τον Ερυθρό Αστέρα και πήρε πανηγυρική πρόκριση η Σέριφ των βασικών Αθανασιάδη και Κολοβού

Ιστορική νίκη πανηγύρισε η Σέριφ Τίρασπολ στη Μολδαβία που επικράτησε με 1-0 του Ερυθρού Αστέρα και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα πλέι οφ του UEFA Champions League.

Με όπλο το 1-1 του Βελιγραδίου και με τους Γιώργο Αθανασιάδη και Δημήτρη Κολοβό στην βασική ενδεκάδα οι Μολδαβοί βρήκαν το γκολ πρόκρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1′) με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αρμπολέδα και με μαζική άμυνα κράτησαν ως το τέλος το 1-0 και την πρόκριση.

Ο Αθανασιάδης είχε δύο καταπληκτικές επεμβάσεις στα μέσα της επανάληψης σε σουτ του Νίκολιτς από το ύψος του πέναλτι και κοντινή προσπάθεια του Ίβανιτς λίγο αργότερα με την Σέριφ να κρατά το 1-0 ως το τέλος και να εξασφαλίζει μίνιμουμ την πρόκριση στους ομίλους του Europa League!