Με 5 πόντους του Ρούμογλου το τελευταίο παιχνίδι της Εθνικής στην ήττα από τη Γαλλία

Η Εθνική Ελλάδας Εφήβων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Γαλλίας και γνωρίσε την ήττα στο 84-51, με αποτέλεσμα να πέσει το ρεκόρ της στο 2-3 στο European Challenger U18.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Γαλλία να έχει τον έλεγχο και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).  Οι τρικολόρ πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-29).

Παρά το γεγονός ότι η γαλανόλευκη πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Γαλλία διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-44). Η Γαλλία ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 27-7 και νίκησαν με 84-51.

Ο Τόλης Ρούμογλου πέτυχε 5 πόντους με 1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ.