Συνεδρίασε τη Δευτέρα (19 Ιουλίου) η Ολομέλεια της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής (ΕΠΕ) με κυριότερο θέμα τη συγκρότηση του Α’ μέρους της Ελληνικής Παραολυμπιακής Αποστολής για το Τόκιο 2020.
Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες η χώρα μας θα πάρει μέρος σε 11 αθλήματα. Η Ολομέλεια της ΕΠΕ μετά από εισήγηση της Επιτροπής Παραολυμπιακής Προετοιμασίας προχώρησε στη συγκρότηση του Α’ μέρους της Ελληνικής Παραολυμπιακής αποστολής.
Επίσης αποφάσισε η συγκρότηση του Β’ μέρους να ανακοινωθεί μετά από την εισήγηση της Επιτροπής Παραολυμπιακής Προετοιμασίας και την απόφαση της Ολομέλειας της ΕΠΕ κατά την επόμενη συνεδρίασή της, την 23η Ιουλίου.
Την Παρασκευή θα συμπληρωθεί η Παραολυμπιακή Ομάδα με την επιλογή 4 ακόμα αθλητών του Στίβου καθώς αναμένεται η επικαιροποίηση των παγκόσμιων κατατάξεων (MES World Ranking List T2020) και παράλληλα θα ανακοινωθούν οι προπονητές που θα συνοδεύσουν τα αθλήματα του στίβου και της κολύμβησης.
Ηδη πάντως γνωρίζουμε ότι στα 43 πρώτα μέλη της Ελληνικής Αποστολής που ανακοινώθηκαν περιλαμβάνονται τέσσερις Θρακιώτες πρωταθλητές: ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ο Δημήτρης Καρυπίδης, ο Αλέξανδρος Λεργιός και η Ευθυμία Γκουλή – όλοι κολυμβητές που ανήκουν στον Ηρόδικο.
Η σύνθεση του Α’ μέρους της Ελληνικής Παραολυμπιακής αποστολής Τόκυο 2020 περιλαμβάνει:
α/α | ΑΘΛΗΜΑ | ΑΘΛΗΤΕΣ | ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ / ΣΥΝΟΔΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ / ΣΥΝΟΔΟΙ |
1 | ΜΠΟΤΣΙΑ | Πολυχρονίδης Γρηγόρης | Τζίμας Γεώργιος |
2 | ΜΠΟΤΣΙΑ | Ντέντα Άννα | Κεραμιδάς Ανδρέας |
3 | ΜΠΟΤΣΙΑ | Πυργιώτη Αναστασία | |
ΜΠΟΤΣΙΑ | Πυργιώτης Ιωάννης | ΣΥΝΟΔΟΣ – ΑΘΛΗΤΗΣ | |
ΜΠΟΤΣΙΑ | Ντέντα Χριστίνα | ΣΥΝΟΔΟΣ – ΑΘΛΗΤΗΣ | |
ΜΠΟΤΣΙΑ | Πατρώνη Αικατερίνη | ΣΥΝΟΔΟΣ – ΑΘΛΗΤΗΣ | |
4 | ΤΖΟΥΝΤΟ | Πασχαλίδου Θεοδώρα | Στραγάλης Σταύρος |
5 | ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ | Γαλόγαυρος Σωτήρης | Βουδούρης Νικόλαος |
6 | ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΣΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ | Ντούνης Βασίλης | Κάζαγλης Δημήτριος |
7 | ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΣΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ | Τριανταφύλλου Παναγιώτης | |
8 | ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΗΣΗ ΣΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ | Διαμαντής Στέφανος | Κόντος Γεώργιος |
9 | ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ | Μπακοχρήστος Δημήτριος | Ιωαννίδης Δημήτρης |
10 | ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ | Κουλούμογλου Πασχάλης | ΣΥΝΟΔΟΣ Τσιακμάκης Αναστάσιος |
11 | ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ | Δήμου Κων/νος | |
12 | ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ | Μωυσιάδης Γκρέμισλαβ | |
13 | ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ | Παπαγγελής Νικόλαος | Βαρβεράκης Γιώργος |
14 | ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ | Ποιμενίδου Δωροθέα | Νασούλας Αλέξανδρος |
15 | ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ | Χατζηκυριάκος Μάριος Κανέλλης | Πολυχρόνης Πολίτσης |
ΣΥΝΟΔΟΣ – Μουχθής Γεώργιος | |||
16 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Λιγνός Γεράσιμος | |
17 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Ταϊγανίδης Χαράλαμπος | |
18 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Μιχαλεντζάκης Δημοσθένης | |
19 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Κωστάκης Ιωάννης | |
20 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Σταματοπούλου Αλεξάνδρα | |
21 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Τσάκωνα Μαρία | |
22 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Χριστάκης Παναγιώτης | |
23 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Καρυπίδης Δημήτρης | |
24 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Τσαπατακής Αντώνης | |
25 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Μακροδημήτρης Αριστείδης | |
26 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Γκουλή Ευθυμία | |
27 | ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ | Λεργιός Στυλιανός Αλέξανδρος | |
28 | ΣΤΙΒΟΣ | Κωνσταντινίδης Αθανάσιος | |
29 | ΣΤΙΒΟΣ | Νικολαΐδης Ευστράτιος | |
30 | ΣΤΙΒΟΣ | Σενικίδης Δημήτριος | |
31 | ΣΤΙΒΟΣ | Στεφανουδάκης Μανώλης | |
32 | ΣΤΙΒΟΣ | Γκαβέλας Αθανάσιος | |
ΣΤΙΒΟΣ | Γκαραγκάνης Σωτήριος | ΣΥΝΟΔΟΣ – ΑΘΛΗΤΗΣ | |
33 | ΣΤΙΒΟΣ | Καμάρας Κων/νος | |
34 | ΣΤΙΒΟΣ | Προδρόμου Αθανάσιος | |
35 | ΣΤΙΒΟΣ | Τζούνης Κων/νος | |
36 | ΣΤΙΒΟΣ | Μαλακόπουλος Στέλιος | |
37 | ΣΤΙΒΟΣ | Μαντούδη Ζωή | |
38 | ΣΤΙΒΟΣ | Σμαραγδή Στυλιανή | |
39 | ΣΤΙΒΟΣ | Λίαγκου Ανθή |