EURO 2021: Με εξαιρετική Κεπεσίδου κρατά την πρόκριση στα χέρια της η Εθνική Γυναικών, δύο ήττες για Χαραλαμπίδη και Εθνική Ανδρών

Μία νίκη και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των Εθνικών ομάδων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Beach Handball που διεξάγεται στη Βάρνα της Βουλγαρίας.

Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Εθνική Γυναικών στον πρώτο χρονικά αγώνα επικράτησε με 2-0 της Ρωσίας· με την Εβρίτισσα Μάγδα Κεπεσίδου (στην αποστολή βρίσκεται και η αδερφή της, Νικολίνα) να είναι εντυπωσιακή κάτω από τα δοκάρια και την Αποστολίνα Δημητρίου πρώτη σκόρερ με 14 γκολ, ενώ στην συνέχεια έχασε 2-0 από την Πολωνία. Η Εθνική αδίκησε τον εαυτό της καθώς έχασε ένα καθαρά δικό της παιχνίδι, αλλά κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια της, αφού αύριο κόντρα στην Γαλλία με νίκη θα προκριθεί στην 12αδα και μάλιστα θα μπει στην επόμενη φάση με 2 πόντους.

Η Εθνική προκρίνεται ακόμα και με ήττα, αρκεί η Ρωσία να μην κερδίσει την Πολωνία με 2-0, καθώς θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και θα μετρήσουν τα γκολ.

Η Εθνική Ανδρών, όπου αγώνιζεται ο αθλητής των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης Άκης Χαραλαμπίδης, έδωσε δύο μεγάλες «μάχες» με Ουκρανία (1-2) και Ιταλία (0-2), αλλά τελικά έμεινε χωρίς βαθμούς. Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη με τους Ουκρανούς στα σουτ άουτ, ενώ και με τους Ιταλούς θα μπορούσε να πάρει το δεύτερο σετ, αλλά στις λεπτομέρειες δεν τα κατάφερε.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα πρέπει να πάρει δύο νίκες αύριο με Γαλλία και Ουγγαρία προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.