Διατήρησε τα σκήπτρα η Βαρβάρα Φασόη στο Λιβάδι της Ξάνθης! Πανελληνιονίκης με περίπατο στην ορεινή ποδηλασία

Η Βαρβάρα Φασόη κάνοντας έναν υγιεινό περίπατο στη θέση Λιβάδι της Ξάνθης, διατήρησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας στην ορεινή ποδηλασία. Παράλληλα, η 30χρονη αθλήτρια του Πόρτο Λεόνε έφθασε στο νταμπλ, καθώς πριν από τρεις εβδομάδες είχε αναδειχθεί πρωταθλήτρια και στο αγώνισμα αντοχής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου στη Λάρισα.

Στη απογευματινή σαββατιάτικη κούρσα στο καταπράσινο τοπίο στο Λιβάδι Ξάνθης, η Φασόη αποσπάστηκε από την αρχή. Παρότι στον 3ο γύρο οι Ελευθεριάδου και Καρούσου πλησίασαν, δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της, με τη Φασόη να κατακτά τον τίτλο με διαφορά 39 δευτερολέπτων. Η Κατερίνα Ελευθεριάδου (ΠΓΣ Λάρισας) τερμάτισε στην 2η θέση, ενώ την 3η θέση κατέλαβε η Ειρήνη Καρούσου,= του Κρόνου Νίκαιας, που ήταν στην ίδια θέση και στο αγώνισμα της αντοχής στο πανελλήνιο δρόμου.

Μια άλλη αθλήτρια του Κρόνου Νίκαιας, η Ελευθερία Γιάχου, ήταν η καλύτερη νεάνιδα και η Αθηνά Τζουλάκη (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) ήταν η καλύτερη στην κατηγορία κορασίδων.

Η μεγάλη κούρσα του πρωταθλήματος, αυτή των ανδρών θα αρχίσει στις 18:00 και θα κρίνει μια θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ανάμεσα στον Περικλή Ηλία και τον Δημήτρη Αντωνιάδη.

2.Χριστίνα Αλεξανδρή (ΠΟ Καρυστίας) 54:18,410
3.Ειρήνη Μαμιόγλου (ΠΟ Δρήρος) 54:24,870.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ SPORTS3 ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ XCO DAY1 ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)