Πανελλήνιο Στίβου Κ20: Οι επιδόσεις των Θρακιωτών στην διοργάνωση της Θεσσαλονίκης

Ολοκληρώθηκε στην Θεσσαλονίκη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 με την Πυγμή Ευόσμου να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια στα αγόρια με 82 βαθμούς (ακολούθησαν ο ΑΓΣ Ιωαννίνων και ο ΓΑΣ Ιλισσός με 56) και τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 112 βαθμούς τα κορίτσια (δεύτερος ήταν ο ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας με 91 και τρίτος ο ΑΣ Κένταυρος με 82,3).

Πολλές ήταν οι Θρακιώτικες παρουσίες με κορυφαία αναμφισβήτητα το χάλκινο μετάλλιο της Ιωαννας Αραμπατζή στην δισκοβολία με επίδοσξ 43,80μ. Η ίδια αθλήτρια του Εθνικού Αλεξανδρούπολης συμμετείχε την Κυριακή και στην σφαιροβολία όπου με 10,81 μέτρα κατέκτησε την 8η θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον ακοντισμό ο Εθνικός είχε δυο ακόμα εκπροσώπους, αφού η 16χρονη Δήμητρα Παναγιωτοπούλου με ρίψη στα 34,03μ αναδείχθηκε 11η και η συνομήλική της Κωνσταντίνα Τσαμπούρα 16η με επίδοση στα 25,82μ.

Στην 5η θέση του τελικού στα 400 μέτρα με εμπόδια τερμάτισε ο Γιάννης Εμμανουηλίδης του Διομήδη Ξάνθης με χρόνο 57″51. Ο 18χρονος ξανθιώτης αγωνίστηκε και στο μήκος και με άλμα στα 6.53μ κατέκτησε την 16η θέση, ενώ δυο θέσεις πίσω του με 6.46μ βρέθηκε ο Δημήτρης Ασλανίδης του Πολυνίκη Ορεστιάδας.

Την 7η θέση κατέκτησε στην σκυτάλη 4×100 μέτρα κοριτσιών ο ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής με την ομάδα να αποτελείται από τις Γκουτσίδου, Παρασκευαϊδου, Χατζηπέτρου Μ. και Χατζηπέτρου Α. νκαι να επιτυγχάνε χρονο 51″61.

Διπλή θρακιώτικη εκπροσώπηση είχαμε στον τελικό του ακοντισμού των αγοριών, με τον Βικέν Σαπριτζιάν του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να καταλαμβάνει την 7η θέση με επίδοση στα 52,63μ και τον Χρήστο Ατζανό του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την 8η με 52,62μ. Ο 18χρονος ρίπτης μια μέρα πριν είχε καταλάβει την 16η θέση στην σφαιροβολία με επίδοση στα 12,72μ.

Τριπλή θρακιώτικη παρουσία είχαμε στα 200μέτρα με τον Άγγελο Παναγιώτοβ του ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής να τερματίζει στην 9η θέση με 22.40, τον Κωνσταντίνο Σταυρόπουλο του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής στην 20η με 23.21 και τον Δημήτρη Κριτσιμάλη του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης στην 25η με 23.85. Ο 17χρονος Παναγωτοβ αναδείχθηκε και 18ος στα 400 μέτρα με χρόνο 51.51.

Διπλή εκπροσώπηση είχε η ομάδα της Ορεστιάδας στα 3.000 μέτρα με τον Γιώργο Μανουσίδη με χρόνο 9:44.61 να τερματίζει 17ος και τον Χαράλαμπο Χουσίδη με χρόνο 11:37.05 να τερματίζει 21ος. Την 23η θέση κατέλαβε στα 800 μέτρα η Αλεξάνδρα Μηλιού του Διομήδη Ξάνθης με χρόνο 2:37.89.

Την 10η θέση στον τελικό των 100 μέτρων με εμπόδια κατέλαβε η 18χρονη Γεωργία Γκουτσίδου – Σερμάκη του Ρήσσου Κομοτηνής με χρόνο 17″28. Την 12η θέση κατέκτησε η 16χρονη Ραφαηλία Τουρατζίδου του Διομήδη Ξάνθης στα 1.500 μέτρα με χρόνο 5:08.73. Την 14η θέση στον τελικό των 400 μέτρων πήρε η Αικατερίνη Παρασκευαίδου του Ρησσου Κομοτηνής με χρόνο 1:02,01.

Τέλος, στα προκριματικά των 100 μέτρων, της κούρσας της μιας ανάσας δηλαδή, ο 17χρονος Δημήτρης Ασλανίδης του Πολυνίκη Ορεστιάδας με χρόνο 11.34 αναδείχθηκε 17ος και ο συνομήλικός του Δημήτρης Κριτσιμάλης του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης 26ος με χρόνο 11.63.