Στην αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ο Κώστας Μπανιώτης

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα (26-27/6) είναι η επόμενη αγωνιστή ευκαιρία των αθλητών και αθλητριών της εθνικής ομάδας, που προετοιμάζονται με στόχο είτε την πρόκριση είτε τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκθο.

Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα από 35 αθλητές και αθλήτριες, ανάμεσα στους οποίους και ο Κώστας Μπανιώτης, οποίοι θα αναχωρήσουν για το Βελιγράδι την Παρασκευή και θα επιστρέψουν την Δευτέρα. Οι αγώνες θα γίνουν στην περιοχή Σμεντερέβο περίπου 40 χιλιόμετρα από το Βελιγράδι.

Στην ομάδα μετέχουν πολλοί από τους αθλητές και αθλήτριες, που το περασμένο Σαββατοκύριακο εκπροσώπησαν τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων. Ειδικά για τον Κομοτηναίο άλτη θα αποτελέσει μια απο τις τελευταίες ευκαιρίες, αν όχι την τελευταία, για πρόκριση στους Ολυμπιακούς του Τόκυο.

Αναλυτικά η Εθνική Ομάδα στο Βαλκανικό:

ΑΝΔΡΕΣ
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ)
200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Απόλλων Πύργου)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΑΓΕ Τρικάλων), Βροντινός, Τριβυζάς, Νυφαντόπουλος
Δέκαθλο: Παναγιώτης Πήτας (ΓΣ Βόλου)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)
200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων), Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων), Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)
4Χ100 μ.: Δαλάκα, Σπανουδάκη, Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ), Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Πολίτη
4Χ400 μ.: Βασιλείου, Φέρρα, Γναφάκη, Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)
7αθλο: Στέλλα Τζικανούλα (Τιτάν Σερβίων)