Γ’ Εθνική: Οι 2+1 ομάδες της Θράκης και οι άλλες 83 του νέου πρωταθλήματος την επόμενη σεζόν

Εννέα στους δέκα ομίλους της Γ’ Εθνικής έχουν ολοκληρωθεί και απομένει ένας ακόμα για να ξεκινήσουν τα μπαράζ μεταξυ των πέντε πρωταθλητών του Νότου, αφού αυτά στον Βορρά ήδη ξεκίνησαν.

Συνολικά στη νέα Γ’ Εθνική θα λάβουν μέρος 86 ομάδες. Ουσιαστικά τις ξέρουμε από τώρα σχεδόν όλες, με την εξαίρεση αυτών των τεσσάρων που θα ανέβουν στην SL2 και των τεσσάρων που θα υποβιβαστούν από αυτήν (που και αυτές κατά βάση ήδη τις ξέρουμε).

Από τις συνολικά 86 ομάδες που δεν υποβιβάστηκαν φέτος. θα αφαιρεθούν τέσσερις από τους δέκα πρωταθλητές της Γ’ Εθνικής που θα ανεβούν στην ανώτερη κατηγορία, ενώ θα έρθουν τέσσερις ομάδες από την Football League για να τις αντικαταστήσουν.

Ο αριθμός των ομάδων από τους πέντε ομίλους του Βορρά που παραμένουν στην Γ’ Εθνική φτάνει στις 44, κάτι που σημαίνει ότι μπορούν να χωριστούν σε τρεις ομίλους. Ο αριθμός των υπόλοιπων ομάδων από τη νότια Ελλάδα είναι 42.

Συνεπώς είναι εφικτό να δημιουργηθούν έξι όμιλοι, όπως είναι και ο στόχος της ΕΠΟ, από 14-16 ομάδες ο καθένας τη νέα σεζόν (πλην ίσως αυτού της Κρήτης). Εκτός βέβαια αν αλλάξει κάτι και προστεθούν ομάδες είτε γιατί θα παραμείνουν, όπως ζητούν κάποιες ΕΠΣ, είτε γιατί θα υποβιβαστούν οικειοθελώς από τις επαγγελματικές κατηγορίες.

Αναλυτικά, οι ομάδες της Γ’ Εθνικής που θα είναι και του χρόνου στο πρωτάθλημα είναι οι εξής:

1ος όμιλος
Παλεύει για την άνοδο ο Ορφέας Ξάνθης ενώ συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:
1. ΕΠΣ Ξάνθης: Αρης Αβατου (1 ομάδα)
2. ΕΠΣ Έβρου: Αλεξανδρούπολη F.C. (1 ομάδα)
3. ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου (3 ομάδες)
4. ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός (1 ομάδα)
5. ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου (1 ομάδα)
6. ΕΠΣ Μακεδονίας: Εθνικός Σοχού, Ηρακλής Αμπελοκήπων (2 ομάδες).
Σύνολο εννέα ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα γίνει με τον πρωταθλητή Ορφέα Ξάνθης.

2ος όμιλος
Παλεύει για την άνοδο ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας (ΕΠΣ Μακεδονίας) ενώ οι υπόλοιπες ομάδες που συνεχίζουν είναι:
1. ΕΠΣ Μακεδονίας: Αγροτικός Αστέρας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης (3 ομάδες)
2. ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών (3 ομάδες)
3. ΕΠΣ Ημαθίας: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (1 ομάδα),
4. ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς (1 ομάδα).
Σύνολο οχτώ ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα γίνει με τον πρωταθλητή Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

3ος όμιλος
Παλεύει για την άνοδο η Αναγέννηση Καρδίτσας ενώ συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:
1. ΕΠΣ Κοζάνης: Φ.Σ. Κοζάνη (1 ομάδα),
2. ΕΠΣ Πιερίας: Α.Ε. Καρίτσας, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (2 ομάδες),
3. ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά (1 ομάδα),
4. ΕΠΣ Λάρισας: Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, Π.Ο. Ελασσόνας (3 ομάδες),
5. ΕΠΣ Τρικάλων: ΠΟ Φήκης (1 ομάδα).
Σύνολο οχτώ ομάδες χωρίς να υπολογίζεται η Αναγέννηση Καρδίτσας.

4ος όμιλος
O Διαγόρας Στεφανοβικείου (ΕΠΣ Θεσσαλίας) θα διεκδικήσει την άνοδο. Οι υπόλοιπες ομάδες είναι:
1. ΕΠΣ Βοιωτίας: Α.Ο. Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου (2 ομάδες)
2. ΕΠΣ Εύβοιας: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών (2 ομάδες)
3. ΕΠΣ Θεσσαλίας: Θησέας Αγριάς, Δήμητρα Ευξεινούπολης (2 ομάδες)
4. ΕΠΣ Φθιώτιδας: Α.Π.Ο. Αταλάντη (1 ομάδες)
Σύνολο επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα κάνει ο πρωταθλητής Διαγόρας Στεφανοβικείου.

5ος όμιλος
Θα διεκδικήσει την άνοδο ο Αχέρων Καναλακίου (ΕΠΣ Πρέβεζας). Οι υπόλοιπες ομάδες είναι:
1. ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού (2 ομάδες),
2. ΕΠΣ Γρεβενών: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης (1 ομάδα),
3. ΕΠΣ Κέρκυρας: Α.Ε. Λευκίμμης, Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου (2 ομάδες),
4. ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας (1 ομάδα),
5. ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας: Τηλυκράτης Λευκάδας (1 oμάδα)
Σύνολο επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται ο Αχέρων Καναλακίου

6ος όμιλος
Θα διεκδικήσει την άνοδο ο Πανιώνιος ενώ οι υπόλοιπες ομάδες είναι:
1. ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Προοδευτική, (2 ομάδες)
2. ΕΠΣ Αθήνας: Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας (3 ομάδες),
3. ΕΠΣ Κυκλάδων: Α.Ε. Μυκόνου (1 ομάδα)
4. ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Αήττητος Σπάτων (1 ομάδα),
Σύνολο επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει ο Πανιώνιος

7ος όμιλος
Θα διεκδικήσει την άνοδο η AE Kηφισιάς (ΕΠΣ Αθηνών). Συνεχίζουν στη Γ’ Εθνική:
1. ΕΠΣ Αθηνών: ΠΑΟ Ρουφ, Αγιος Ιερόθεος (2 ομάδες),
2. ΕΠΣ Αργολίδας: Ερμιονίδα, Φοίνικας Ν. Επιδαύρου(2 ομάδες),
3. ΕΠΣ Λακωνίας: (Αρης Σκάλας),
4. ΕΠΣ Αρκαδίας: (Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς).
Σύνολο επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει η ΑΕ Κηφισιάς

8ος όμιλος
Πρωταθλήτρια η Θύελλα Ραφήνας (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής). Συνεχίζουν και του χρόνου στην Γ’ Εθνική:
1. ΕΣΠ Πειραιά: Α.Π.Ο. Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, Α.Ο. Καραβάς (3 ομάδες),
2. Λέσβου: Αιολικός (1 ομάδα),
3. Δωδεκανήσου: Α.Ο. Πυλίου Κω (1 ομάδα),
4. Δυτική Αττική: Πανελευσινιακός (1 ομάδα),
5. Ανατολική Αττική: Κυανούς Αστέρας Βάρης (1 ομάδα).
Σύνολο 7 ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει η Θύελλα Ραφήνας.

9ος όμιλος: Είναι σε εξέλιξη.
Θα συνεχίσουν επτά ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει ο πρωταθλητής

10ος όμιλος: Πρωταθλητής ο Ηρόδοτος (Ηρακλείου). Και του χρόνου στην Γ’ Εθνική θα είναι οι εξής:
1. ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, Ατσαλένιος, Α.Ο. Πόρου, Αλμυρός Γαζίου (4 ομάδες),
2. ΕΠΣ Λασιθίου: Α.Ο. Αγίου Νικολάου, Α.Ε. Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας (3 ομάδες),
3. ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, (2 ομάδες).
Σύνολο εννέα ομάδες χωρίς να υπολογίζεται τι θα πετύχει ο Ηρόδοτος

Αυτός θα είναι ο αριθμός των ομάδων από όλη την Ελλάδα εφόσον δηλώσουν όλες συμμετοχή και εφόσον δεν έρθουν και επιπλέον ομάδες για διάφορους λόγους από ανώτερες κατηγορίες, καθώς δεν αποφασιστεί κάτι διαφορετικό σχετικά με την φετινή προκήρυξη της Γ’ Εθνικής.