Στο βάθρο του Πανελληνίου Κολύμβησης η Δημητριάδου, στην 20άδα της γενικής βαθμολογία ΟΦΘΑ και ΝΟΑ

Το ασημένιο μετάλλιο της Σοφίας Δημητριάδου την πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ήταν η σημαντικότερη επιτυχία από τους θρακιώτες κολυμβητές στο 90ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που φιλοξενήθηκε στην Θεσσαλονίκη.

Η νεαρή αθλήτρια του Ομίλου Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης αναδείχθηκε 2η στον στον τελικό των 200μ Υπτίου Γυναικών με επίδοση 02:19.29 που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που στέκονται και κείμενο που λέει "EOnIKO SPORTS 2 × ΤΑΟΛΕΝ ΚΟΛΥ ΒΗΣΗΣ ΔΡΩΝ ΣΣΑΛΟΝΙΚ YNAIK 200m ΥΠΤΙΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ ΣΕΙΡΑ 20 ΙΩΑΝΝΑ ΣΑΧΑ ΣΟΦΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ oλra ΝΤΑΛΛΑ ANOr 12 ΟΦΘΑ ΟΣΦΠ 수"

Στην πρώτη θέση του τελικού η Ιωάννα Σαχά του Α.Ν.Ο. Γλυφάδας με επίδοση 02:16.87 και στην 3η θέση θέση η Όλγα Ντάλλα του Ολυμπιακού με επίδοση 02:19.73. Ο τελικός αυτός διεξήχθη την 1η ημέρα του πρωταθλήματος, την περασμένη Τετάρτη αλλά έμελλε αυτό το μετάλλιο να αποτελέσει το μοναδικό από σύλλογο της Θράκης μετά την ολοκλήρωση του τετραήμερου Πανελληνίου Πρωταθλήματος το απόγευμα του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη.

Πρωταθλητής στη βαθμολογία αναδείχθηκε για μια ακόμα φορά ο Ολυμπιακός αλλά αισθηση προκαλεί ότι στην πρώτη 20άδα των σωματείων βρίσκονται δύο της Θράκης, αμφότερα της Αλεξανδρούπολης. Στην 13η θέση με βάση την βαθμολογική της συγκομιδή αναδείχθηκε ο ΟΦΘΑ και στην 18η ο ΝΟΑ.