Euro 2023: Πεντάρα με Ιωαννίδη αλλά χωρίς Θυμιάνη στο ντεμπούτο Σίμου η Εθνική Ελπίδων

Στο πρώτο ματς του Γιώργου Σίμου στην τεχνική ηγεσία της η Εθνική Ελπίδων επικράτησε με το ευρύ 5-0 του Λιχτενστάιν εκτός έδρας το απόγευμα του Σαββάτου, για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Σε έναν υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον εκτός έδρας αγώνα με το Λιχτενστάιν η Εθνική Ελπίδων, που ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 39’ με κεφαλιά του Χριστόπουλου, με τα υπόλοιπα τέσσερα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο· ένα από τον Μαχαίρα στο 55’, από τον Μπότο στο 61’, τον Ζαγαρίτη στο 65’ και το 73’ για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό σκορ.

Ο αμυντικός μέσος της Ξάνθης Κώστας Θυμιάνης δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στον σημερινό αγώνα· αντίθετα βασικός σε ολόκληρο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Κομοτηναίος επιθετικός του Παναθηναϊκού Φώτης Ιωαννίδης.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Ελλάδα έφτασε τους 4 βαθμούς και την κορυφή του ομίλου.