LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – Εργοτέλης και η υπόλοιπη 4η αγωνιστική των πλέι οφ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ντέρμπι ΑΟ Ξάνθη – Εργοτέλης και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ και πλέι άουτ της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τον Εργοτέλη για την 4η και προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ωρα 13:55 Ειναι ένας αγώνας ανάμεσα στις δυο πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος, όπως ανέδειξε σε ξεχωριστό του δημοσίευμα χθες το ThrakiSportS.

Ωρα 13:58 Ο Εργοτέλης είναι η μόνη ομάδα που έχει κάνει το 3 στα 3 στα πλέι οφ. Η Ξάνθη είναι η μόνη άλλη αήττητη ομάδα σε αυτά.

Ωρα 14:01 Η Ξάνθη μετράει 15 σερί αγωνες χωρίς ήττα, ένα μοναδικό ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου που το τρέχει απο την ημέρα που ανέλαβε ο Μπάμπης Τεννές.

Ωρα 14:05 Ομως και ο Εργοτέλης τρέχει ένα αήτττητο σερί 7 αγώνων και χάρη στη νίκη που έκανε στην Λιβαδεια αλλά και την ισοπαλία που απέσπασε την τελευταία αγωνιστική από τον Ιωνικό, βοήθησε τον ΑΟΞ να ψαλιδίσει την διαφορά και εν τέλει να περάσει μπροστά.

Ωρα 14:08 Πάντως η διαφορά των δυο ομάδων είναι μόλις μια νίκη και αν αυτή έρθει στην πλευρά του Εργοτέλη απόψε, η Ξάνθη θα κινδυνεύσει να βρεθεί ως και… τέταρτη, ανάλογα με τα αποτελέσματα στα άλλα ματς.

Ωρα 14:11 Θυμίζουμε τα άλλα ματς πέραν του Ξάνθη – Εργοτέλης: ο Λεβαδειακός φιλοξενεί τα αδιάφορα πλέον Χανιά, ο Ιωνικός ταξιδεύει στον επίσης αδιάφορο πλέον Διαγόρα.

Ωρα 14:15 Η ουσία είναι βέβαια ότι πλέον ως πρώτη με 48 βαθμούς η Ξάνθη κρατάει την τυχη στα χερια της και με δυο νίκες σήμερα και την Τετάρτη καθαρίζει την μπουγάδα και επιστρέφει στην SL1.

Ωρα 14:18 Υπενθυμίζεται ότι σε αυτό το ματς έχουν δικαίωμα να βρίσκονται στο γήπεδο μόνο τα μέλη των ΔΣ των ΠΑΕ, πέρα από εμάς τους δημοσιογράφους. Κανείς άλλος, βάσει απόφασης της διοργανώτριας.

Ωρα 14:21 Υπενθυμίζεται επίσης ότι όπως υπάρχει συνδυασμός αποτελεσμάτων που φέρνει τον ΑΟΞ στην 4η θέση, έτσι υπάρχει και συνδυασμός που τον στέφει από σήμερα πρωταθλητή.

Ωρα 14:25 Σε περίπου 20 λεπτά η σέντρα στα τρία σημερινα παιχνίδια που περιμένουμε με μεγάλη αγωνία και στα οποία είναι η Ξάνθη απόλυτο φαβορί σύμφωνα με τους μπουκμέικερς

Ωρα 14:28 Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις συνθέσεις…

Ωρα 14:31 Ίτσο, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Θυμιάνης, Τ. Παπάζογλου, Έμπερτ, Μικελτάτζε, Τάτος και Θ. Παπάζογλου οι έντεκα του Τεννέ.

Ωρα 14:33 Στον πάγκο είναι οι Μπέντο, Στάθης, Τσαμούρης, Έλιοτ, Δημούτσος, Βόλτερς, Ντίνας, Σιατραβάνης και Καπνίδης

Ωρα 14:36 Κατσιμήτρος, Κολα, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόνραντ, Μπρουσέλης.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 14:40 Ο Γιάννης Στάθης έκανε δηλώσεις στον Βασίλη Αναστασιάδη στην ΕΡΤ και είπε ότι αυτό είναι το πιο δυσκολο παιχνίδι των πλέι οφ και ελπίζει στα γενεθλια του να πανηγυρίζει η Ξάνθη και την άνοδο.

Ωρα 14:42 Ο Στελιος Ποζατζίδης από την πλευρά του Εργοτέλη συμφώνησε με τον Στάθη ότι θα κερδίσει σήμερα όποιος φανεί στον αγωνιστικό χώρο ότι το θέλει περισσότερο.

Ωρα 14:44 Υπο τους ήχους του υμνου του ΑΟΞ η εισοδος των ομάδων και του διαιτητή Γιάννη Παπαδόπουλου με τους βοηθούς του Κωσταρά και Δημητριάδη. Πάμε σε σέντρα.

1′ Εναρξη του αγώνα με την Ξάνθη στην σέντρα.

3′ Με 3-5-2 ο Τεννές στην έναρξη του παιχνιδιού.

5′ Σέντρα και στα παινχίδια Διαγόρας Ρόδου – Ιωνικός και Λεβαδειακός – Χανιά.

6′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, με το σουτ του Παντελιάδη μετά την πάσα του Μικελτάτζε να διώχνει δύσκολα ο Κατσιμήτρος.

8′ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη, με την κεφαλιά του Θ. Παπάζογλου μετά το κόρνερ του Έμπερτ να περνάει ελάχιστα άουτ.

10′ Πρώτο σουτ για τον Εργοτέλη, δεν αν ανησυχεί ο Ίτσο που μπλοκάρει.

11′ Γκολ για τον Διαγόρα που ανοίγει το σκορ στη Ρόδο. Διαγόρας – Ιωνικός 1-0.

14′ Δέυτερο γκολ για τους Ροδίτες σε διάστημα λίγων λεπτών. Διαγόρας – Ιωνικός 2-0.

15′ Απαντάει άμεσα ο Ιωνικός. Διαγόρας – Ιωνικός 2-1.

20′ Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο στην Ξάνθη, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές και τον ρυθμό να έχει πέσει.

23′ Καλό σουτ του Τάτου εξω από την πειροχή, η μπάλα άουτ.

26′ Ισορροπημένη η κατοχή στο ματς Προσεκτικές και οι δύο ομάδες.

27′ Σουτ του Μανουσάκη έξω από την πειροχή, η μπάλα σχεδόν ενάμισι μέτρο άουτ.

28′ Σχεδόν όλες οι επιθέσεις του ΑΟΞ περνούν από τα πόδια του ορεξάτου Ανδρέα Τάτου.

29′ Γκολ για τον Λεβαδειακό κόντρα στα Χανιά. Λεβαδειακός – Χανιά 1-0.

35′ Μικρή διακοπή στην Ξάνθη με τον Παντελιάδη και τον Θυμιάνη να έχουν μείνει κάτω. Σηκώνονται και συνεχίζεται το ματς.

37′ Πολλές οδηγίες από τον Ταουσιάνη για τον τρόπο παιχνιδιού του Εργοτέλη. Από την άλλη όρθιος αλλά πιο ήσυχος ο Τεννές.

39′ Σέντρα του Έμπερτ από δεξιά, η κεφαλιά του Θ. Παπάζογλου πέρασε και πάλι ελάχιστα άουτ. Η Ξάνθη έχει τις καλύτερες στιγμές στο παινχίδι.

40′ Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Ξάνθη για χέρι μέσα στην πειροχή, αλλά ο Παπαδόπουλος είναι κοντά και δεν συγκινέιτε.

41′ Ξεκίνησε να βρέχει στα Πηγάδια.

42′ Ισοφαρίζει ο Ιωνικός στη Ρόδο πριν την ανάπαυλα. Διαγόρας – Ιωνικός 2-2.

44′ Τεράστια επέ,βαση του Ίτσο, που έβγαλε στο «γάμα» την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη.

45′ 1′ έξτρα χρόνος.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου στην Ξάνθη. Η Ξάνθη είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά της έλλειξε το γκολ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – Εργοτέλης 0-0.

15:32 Γκολ για τον Ιωνικό που κάνει την ολική ανατροπή πριν το ημίχρονο. Διαγόρας – Ιωνικός 2-3.

15:40 Αποτέλεσματα ημιχρόνου: Διαγόρας – Ιωνικός 2-3 και Λεβαδειακός – Χανιά 1-0.

15:43 Συνεχίζουν την προθέρμανση οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων, με την βροχή να δυναμώνει.

15:45 Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς αλλαγή η Ξάνθη.

15:46 Πρώτη αλλαγή για τους Κρητικούς, με τον Αμπτουλαχί στη θέση του Μπουτσάκη.

46′ Σέντρα στο β’ μέρος για τους φιλοξενούμενους.

46′ Γκολ για τον Εργοτέλη. Μαγικό σουτ του Τσέλιου στα πρώτα δευτερόλεπτα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Ίτσο. ΑΟ Ξάνθη – Εργοτέλης 0-1.

48′ Καλό σουτ του Τάτου, μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

49′ Φάουλ του Έμπερτ, σουτ του Μικελτάτζε, η μπάλα αρκετά άουτ.

50′ Τριπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Καπνίδης, Δημούτσος και Σιατραβάνης στις θέσεις των Θυμιάνη, Πέτροβιτς και Τζούρμαν.

52′ Καθαρό 4-4-2 για τον Τεννέ.

55′ Έξαλλες διαμαρτυρίες στα Πηγάδια για εκατέρωθεν φάουλ της τριπλέτας.

56′ Γκολ για τον Ιωνικό που παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Διαγόρας – Ιωνικός 2-4.

59′ Τέταρτη αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Ντίνας στη θέση του Παντελιάδη.

60′ Καθολική κατοχή για την Ξάνθη. Με πεντάδα στην άμυνα ο Εργοτέλης.

61′ Aλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Πατρινός στη θέση του Κόνρααντ.

63′ Γκολ για τους Ροδίτες που ξαναμπαίνουν στο ματς. Διαγόρας – ιωνικός 3-4.

65′ Γκολ για τον Λεβαδειακό κόντρα στα Χανιά. Λεβαδειακός – ΑΟ Χανιά 2-0.

68′ Κάρτα στον Δημούτσο για τράβηγμα στον χώρο του κέντρου.

69′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη, ο Κοκκίνης στη θέση του Τσέλιου.

70′ Κόρνερ του Έμεπρτ στο πρώτο δοκάρι, η κεφαλιά του Τάσου Παπάζογλου περνάει άουτ.

71′ Πλέον εν μετράνε τα συστήματα, παραμόνο το πάθος και η καρδιά.

72′ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ Η ΞΆΝΘΗ. Η κεφαλιά του Καπνίδη μέσα από την μικρή περιοχή, απομάκρυνε ο Κατσιμήτρος και η μπάλα βρήκε και στο οτιζόντιο. Μοναδική στιγμή.

73′ Νέα τεράστια επέμβαση του Κατσιμήτρου μετά από κεφαλιά του Σιατραβάνη. Πιέζει με ότι έχει και δεν έχει ο ΑΟΞ.

75′ Γκολ για τον Ιωνικό στη Ρόδο. Διαγόρας – Ιωνικός 3-5.

78′ Όλος ο Εργοτέλης στην περιοχή του. Η Ξάνθη βομβαρδίζει με σέντρες.

80′ Ο Βόλτερς στη θέση του Μικελτάτζε.

82′ Κίτρινη στον Κοκκίνη γιατί πέταξε τη μπάλα.

87′ Πιέζει ο ΑΟΞ για τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης.

89′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΞ, αλλά ο Θ. Παπάζογλου δεν πρόλαβε την σέντρα του Σιατραβάνη.

90′ Τέσσερα τα λεπτά τω καθυστερησεων

90+2′ Στο 3-0 ο Λεβαδειακός τα Χανιά, η Ξάνθη προσπαθεί αλλά αμύνονται έξυπνα οι Κρητικοί

90+4′ Τέλος. Πρώτη ήττα της Ξάνθης στα Πηγάδια, πρώτη ήττα μετά από 15 σερί αγώνες επί εποχής Τεννέ. Μπλέξιμο και πλέον ο ΑΟΞ πέφτει από την κορυφή στην 4η θέση. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Εργοτέλης 0-1