Ευρωβόλεϊ 2021: Με δεύτερο σκόρερ Κουμεντάκη η μεγάλη νίκη της Εθνικής επί του Μαυροβουνίου

Την μεγαλύτερη νίκη στα προκριματικά του Ευρωβόλεϊ 2021, των οποίων η Α’ Φάση γίνεται στην Γεωργία πέτυχε η Εθνική Ανδρών απέναντι στο Μαυροβούνιο, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να είναι εκ των κορυφαίων.

Η Εθνική ομάδα δέχθηκε ψυχρολουσία στο πρώτο σετ καθώς οι Μαυροβούνιοι ήταν καταιγιστικοί με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 1-0 και 25-17.

Η Εθνική συνήλθε γρήγορα καταφέρνοντας να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί, κάνοντας το 1-1 με 20-25 και το 1-2 με 19-25.

Το Μαυροβούνιο αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-23, σε ένα σετ πραγματικό ντέρμπι και με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Στην “ρώσική ρουλέτα” του πέμπτου σετ η Εθνική παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-12, ένα σερί των Μαυροβούνιων και με κάποια λάθη της Εθνικής έδωσαν το μάτς πόιντ στους τυπικά γηπεδούχους με 14-13, οι οποίοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν, με τους διεθνείς να δείχνουν τρομερή ψυχή και αφοσίωση στο πλάνο, κάνοντας το 14-16, παίρνοντας σημαντική νίκη και προβάδισμα για την πρώτη θέση.

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ήταν μαζί με τον Θανάση Πρωτοψάλτη, οι κορυφαίοι για την Εθνική Ομάδα, με τον Εβρίτη ακραίο να τελειώνει την αναμέτρηση με 20 πόντους, 18/39 επιθέσεις, 2 μπλόκ και 52% υποδοχή με 34% άριστες.