LIVE από τα Πηγάδια για την SL2: ΑΟ Ξάνθη – Χανιά και η υπόλοιπη 1η αγωνιστική των πλέι οφ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Χανιά και παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ και πλέι άουτ της Super League 2.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στον αγώνα της Ξάνθης στα Πηγάδια με τα Χανιά για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ώρα 14:05 Πρεμιέρα για το δεύτερο κομμάτι της σεζόν στο πρωτάθλημα για τις ομάδες της πρώτης 6αδας, αυτό της διαδικασίας των play off

Ώρα 14:10 Μαζί με την αναμέτρηση των Πηγαδίων διεξάγονται ταυτόχρονα και οι άλλες δύο αναμετρήσεις των play off, Ιωνικός – Λεβαδειακός και Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου

Ώρα 14:16 Σαφώς το ντέρμπι της Νίκαιας είναι το παιχνίδι της αγωνιστικής, με την Ξάνθη να έχει άμεσο βαθμολογικό ενδιαφέρον από την εξέλιξη και το αποτέλεσμά του

Ώρα 14:20 Τη δεδομένη στιγμή Ξάνθη και Λεβαδειακός βρίσκονται ισόβαθμοι στους 41 βαθμούς, με τον Ιωνικό να βρίσκεται στους 47

Ώρα 14:24 Η Ξάνθη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας, μαζεύοντας όπως αναφέραμε και προηγουμένως, 41 βαθμούς.

Ώρα 14:26 Συγκεντρωτικά είχε 11 νίκες, 8 ισοπαλίες και 3 ήττες, παραμένει όμως αήττητη στα 12 τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει (και τα οποία έχει τον Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο).

Ώρα 14:29 Αντίθετα τα Χανιά τερματίσανε στην 5η θέση συγκεντρώνοντας 35 βαθμούς με απολογισμό 9 νίκες, 8 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ώρα 14:38 Όπως μπορούμε να δούμε και από τη αρχική ενδεκάδα, ο Τεννές δεν προέβη σε καμία αλλάγη συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι με την Παναχαϊκή

Ώρα 14:45 Οι δυο σημερινοί αντίπαλοι θα αναμετρηθούν για τρίτη φορά τη φετινή χρονιά. Πριν τρεις μήνες έπαιξαν πάλι στην Ξάνθη για την 5η αγωνιστική του α’ γύρου όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, ενώ στην αναμέτρηση του β’ γύρου για την 16η αγωνιστική στα Χανιά ο ΑΟΞ απέσπασε το βαθμό ισοπαλίας με το 0 στην άμυνα αλλά και την επίθεση.

Ώρα 14:54 Πέρα από αυτά τα παιχνίδια, δεν υπάρχει ουσιαστικά προϊστορία ανάμεσα στις δυο ομάδες. Πρέπει να πάμε 45 χρόνια πίσω για να βρούμε στην σεζόν 1976-1977 σύμφωνα και με όσα αναφέρει η wikipedia ότι ο ΑΟ Χανιά φιλοξένησε τον ΑΟ Ξάνθη στην Κρήτη για νοκ άουτ αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο αγώνας κρίθηκε υπέρ της ομάδας των Χανίων με 2-1 στην παράταση.

Ώρα 14:56 Ωστόσο όπως ανέλυσε εκτενές άρθρο του ThrakiSportS προ τριμήνου, επισήμως τουλάχιστον η σημερινή ΠΑΕ Χανιά δεν αποτελεί συνέχεια εκεινου του ΑΟ Χανιά αλλά του Κισσαμικού.

Ώρα 15:00 Μόνο δύο είναι οι ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων, όπως έδειξε μια σχετική έρευνα του ThrakiSportS. Επιπλέον, ένας ήταν ο προπονητής που έχει κάτσει στον πάγκο και των δυο ομάδων μέχρι να αναλάβει την τεχνική ηγεσία των Χανίων ο Νίκος Παπαδόπουλος.

Ώρα 15:04 Στους 21°C αυτή την ώρα η θερμοκρασία και καλές καιρικές συνθήκες στα Πηγάδια

Ώρα 15:09 Απόλυτο φαβορί για το παιχνίδι σύμφωνα με τους μπουκμέικερς είναι ο ΑΟΞ! Μόλις 1.66 δίνει η νίκη της ομάδας της Θράκης.

Ώρα 15:11 Προθερμαίνονται οι δύο ομάδες υπό τον Ήλιο στα Πηγάδια· ιδανικος καιρος για ποδοσφαιρο.

Ώρα 15:15 Πέρασαν στα αποδυτήρια οι παίκτες των Χανιών, ακολουθούν και εκείνοι της Ξάνθης

Ώρα 15:19 Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Θανάσης Τζήλος, πρώην της ΕΠΣ Ξάνθης και νυν του Συνδέσμου Λάρισας, με βοηθούς τους Γεωργακόπουλο της ΕΠΣ Πειραιά και Σαμοΐλη της ΕΠΣ Αθήνας. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Μπαϊρακτάρης της ΕΠΣ Αθήνας.

Ωρα 15:25 Κάνουν την εισοδο τους οι δυο ομαδες, πρωτη η Ξάνθη συμφωνα με το υγειονομικο πρωτοκολλο

1′ Σέντρα στο ματς για τον ΑΟΞ με τον Καπνίδη

2′ Γκολ με το καλημέρα στο μεγάλο ματς της Νεαπολης για τον Λεβαδειακό. Το πιο γρήγορο στο πρωτάθλημα, μόλις στα 24 δευτερόλεπτα με τον Κονέ. Ιωνικός – Λεβαδειακός 0-1

4′ Γκολ και στην Κρήτη. Προηγουνται οι γηπεδουχοι. Εργοτέλης – Διαγορας Ρόδου 1-0

10′ Καλός ρυθμός στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, χωρίς την μεγάλη φάση

15′ Η Ξάνθη έχει κερδίσει αρκετά φάουλ έξω από την περιοχή, χωρίς να έχει απειλήσει σε κάποιο

18′ Η Ξάνθη ελέγχει την κατοχή και προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από δεξιά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αντεπίθεση

25′ Τα Χανιά έχουν ανεβάσει ρυθμό, ελέγχουν την κατοχή, χωρίς όμως να απειλησουν την εστία του Ίτσο

26′ Ισοφαρίζει ο Διαγόρας στο Ηράκλειο. Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου 1-1

28′ Τα Χανιά προσπαθούν να επιτεθούν κυρίως από αριστερά με τους εξαιρετικούς Καμαρά και Σουντουρά

30′ Επικίνδυνο γύρισμα του Βασιλόγιαννη, απομάκρυνε ο Ίτσο

33′ Άλλα δύο στημένα φάουλ γύρω από την περιοχή του Κουτζαβασίλη πέρασαν ανεκμετάλλευτα

36′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Πέτροβιτς που τα είχε πάει εξαιρετικά μέχρι τώρα μένει κάτω και δεν μπορεί να συνεχίσει, και την θέση του παίρνει ο Βέρκερ

37′ Δεν αλλάζει κάτι στον ΑΟΞ. Ο Βέρκερ πάει στην θέση του Πέτροβιτς σαν δεξί στοπερ, έχοντας να αντιμετωπίσει την «καλή» πλευρά των Κρητικών

38′ Εξαλλες διαμαρτυριες για τα Χανιά για πέναλτι σε χέρι του Παπάζογλου. Παίζεται λέει ο Τζήλος

43′ Έχει ανακτήσει την κατοχή η Ξάνθη και πιέζει τα Χανιά

45′ Δυο λεπτά ο εξτρα χρονος για το πρωτο ημιχρονο

45+1′ Η φάση της χρονιάς για την Ξάνθη. Δοκάρι για τους γηπεδουχους. Ο Βόλτερς σέντραρε εξαιρετικά και ο Βέρκερ μέσα από την μικρή περιοχή στο μισό μέτρο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι

45+2′ Πέναλτι για τα Χανιά. Ο Σουτνουβα έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Βέρκερ (που έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ δευτερόλεπτα πριν) έκανε το χέρι και ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα

45+3′ Γκολ για τα Χανιά και ληξη ημιχρόνου. Ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε ψύχραιμα στην δεξιά γωνία του ίτσο, ο οποίος έπεσε από την άλλη. Αμεσως μετά σφυριξε ο Τζηλος δυο φορές και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Χανιά 0-1

Ωρα 16:22 Οσα εγιναν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρονου ειναι η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου με τον Βέρκερ να ειναι ο μοιραίος παίκτης. Ειχε το δοκάρι, υπέπεσε στο πέναλτι, δεχτηκε και κάρτα

Ωρα 16:25 Στα αλλα ματς εχουμε Εργοτέλης – Διαγόρας 1-1 και Ιωνικός – Λβαδειακός 0-1. Αν μείνουν αυτα τα αποτελέσματα θα παραμείνει στους έξι βαθμους η διαφορά με Ιωνικό αλλά θα περάσει στην δευτερη θέση 3 βαθμους πάνω απο τον ΑΟΞ ο Λεβαδειακός

Ωρα 16:28 Σε λιγο ξεκινά και πάλι το παιχνίδι με το δεύτερο ημίχρονο και την Ξάνθη να καλείται να κάνει ό,τι έκανε και με μια άλλη ομάδα της Κρήτης πριν δέκα μέρες, τον ΟΦ Ιεράπετρας. Την ανατροπή

Ωρα 16:30 Αυτην την ωρα ξεκινούν και οι αγώνες για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, λεπτομέρειες μέσα από το live του ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρόνου και με την πρώτη ματιά έχει μπει ο Θανάσης Παπάζογλου στη θεση του Καπνίδη και μπήκε και ο Σρόιγεν στη θέση του Βόλτερς. Με την αναγκαστική του πρώτου μέρους η Ξάνθη έχει ήδη κάνει τρεις αλλαγές.

47′ Εκνευρισμένος ο Δημούτσος, κάνει συνεχόμενες παρατηρήσεις στον Τσαμούρη για τον τρόπο παιχνιδιού

49′ Γκολ στη Νεαπολη για τους γηπεδουχους. Ο Ιωνικός ισοφαρίζει αλλά το σημαντικό είναι πλέον τι θα γίνει εδώ, γιατί αν δεν κερδίσει η Ξάνθη δεν έχει και πολύ σημασία τι γίνεται στα άλλα ματς. Ιωνικός – Λεβαδειακός 1-1

50′ Η Ξάνθη έχει μπει δυνατά και πιέζει τα Χανιά

58′ Σέντρα του Καμαρά, κεφαλιά του Σουντουβά, άουτ

60′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ισοφαρίζει με τον Θανάση Παπαζογλου που πέρασε πριν λίγο στον αγωνιστικό χώρο. Σέντρα του Σρόιγεν από δεξιά και ο Θανάσης Παπάζογλου σπάει το ρόδι και πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πιο κρίσιμο σημείο της χρονιάς ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Χανιά 1-1

61′ Αλλαγή για τον ΑΟΞ. Ο Τσαμούρης αφήνει την θέση του στον Έμπερτ. Αυτή ήταν η 4η αλλαγή για τους γηπεδουχους

63′ Όλα τα ρίσκα για την νίκη ο Τεννές. Δεξί μπακ ο Σιατραβάνης και αριστερό ο Σρόιγεν. Τον ενδιαφέρει μόνο το 2-1

64′ Καλό σουτ του Σιατραβανη, η μπάλα λίγα μέτρα άουτ

65′ Η Ξάνθη δείχνει να έχει περισσότερες δυνάμεις από τα Χανιά, που πάντα μπορούν να γίνουν επικύνδυνα όταν τους δoθεί η ευκαιρία.

67′ Γκολ ξανά στην Νεάπολη, με τον Λεβαδειακό να παίρνει ξανά το προβάδισμα. Ιωνικός – Λεβαδειακός 1-2

68′ Έχουν ισορροπήσει τα Χανιά μετά την πίεση των γηπεδούχων μετά την ισοφάριση

70′ Το ματς έχει γίνει ροντέο. Καμία ομάδα δεν βολέυεται με την ισοπαλία και θέλουν μόνο να σκοράρουν

71′ Καλό σουτ του Τάτου απο μακρινή απόσταση, η μπάλα φεύγεθι πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη

75′ Τελευταίο δεκαπεντάλεπτο στο ματς, η Ξάνθη έχει την κατοχή και πιέζει τα καλοστημένα Χανιά

76′ Χλιαρό σουτ του Τάτου, η μπάλα άουτ

77′ Χαμένο πέναλτι την ίδια ώρα για τον Εργοτέλη στο ματς με τον Διαγόρα, παραμένει και εκει το σκορ 1-1

78′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή για την Ξάνθη. Έμπερτ και Τάτος πίσω από τη μπάλα. Απευθείας εκτέλεση από Τάτο, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

79′ Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Ουνλιάδης στ θέση του Σουντουβά

80′ Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Η Ξάνθη τα δίνει όλα για το τρίποντο

81′ Γκολ στην Νεάπολη για τους γηπεδούχους με τον Μάναλη. Ισοφαρίζουν. Ιωνικός – Λεβαδειακός 2-2

88′ Απίστευτη ευκαιρία για τα Χανιά, το σουτ τιου Διαμαντόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΞ. Το σουτ του Σρόιγεν πέρασε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά έξτρα χρονος

90+1 Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Ξάνθη έξω από την περιοχή. Ίσως η τελευταία φάση στο ματς

90+3′ Ο Μικελτάτζε αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

90+4′ Τέλος παινχιδιού. Η Ξάνθη δεν τα κατάφερε και έμεινε στην ισοπαλία για τρίτη φορά φέτος με τα Χανιά. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – ΑΟ Χανιά 1-1.