Γ’ Εθνική: Με τριάρα στο Ορφάνι ο Άρης Αβάτου δήλωσε «παρών» στη μάχη της παραμονής

Με ένα άνετο σκορ της τάξεως του 3-0 πέρασε ο Άρης Αβάτου από την έδρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ορφανίου και έδειξε ότι παράτα προηγηθέντα ατυχή αποτελέσματα στο γήπεδο του ΑΟΞ (ηττα από Ορφέα, ισοπαλία με Σάπες) θα παλέψει σκληρά και θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του.

Οι Ξανθιώτες άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο με τον Μπουλουτ να πιάνει το σουτ στην κίνηση από πάσα του Μολώνη, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης κλείδωσαν τη νίκη με σουτ εκτός περιοχής του Πέτρου Σαρηγιαννίδη και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου σε αυτήν με κεφαλιά του Γιάννη Χριστοφορίδη μετά από κόρνερ. Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν και άλλο το σκορ αμέσως μετά με ευκαιρίες του Γκουτσίδη και του Ισπυρλίδη, ενώ και στο πρώτο ημίχρονο έχασαν ευκαιρίες με Σαρηγιαννίδη, του Καρύπογλου και του Κουτσούμπα.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν ενδεχομένως να έχουν ισοφαρίσει με τις ευκαιρίες των Δουμάνη και Τσακιρίδη στο ξεκίνημα της επανάληψης, ωστόσο όποτε χρειάστηκε ο τερματοφύλακας Νομικός είχε την απάντηση. Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Βασίλης Χορόζογλου της ΕΠΣ Δράμας με βοηθούς τη Δήμητρα Κοτανίδου και Χριστίνα Νικολαΐδου από τον ίδιο σύνδεσμο.

Πλέον ο Άρης Αβάτου έφτασε τους 7 βαθμούς (όπου ισοβαθμούν 5 ομάδες) και στρέφει την προσοχή του στο δύσκολο εντός έδρας ματς με τον Πανδραμαϊκό την Μεγάλη Τετάρτη αλλά και το εξ αναβολής με την έτερη ομάδα της Δράμας, την ΑΕ Αμπελοκήπων μια εβδομάδα μετά. Από την πλευρά του ο Μέγας Αλέξανδρος θα πάρουν την Τετάρτη ξεκούραστο τρίποντο χάρη στο Σιδηροχώρι και μπορούν από τώρα να προετοιμάζονται για το τοπικό ντέρμπι τον Αετό Οφρυνίου σε δυο εβδομάδες.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΡΦΑΝΙΟΥ: Τοπαλίδης, Σιάκκας, Πετρίδης (90′ Αλεπίδης), Ζάντσιος, Λάσπατζης, Αραμπατζής (46′ Τσιάτρης), Παντελίδης, Δουμάνης (80′ Λόλης), Τουρασανίδης (60′ Χατζηκυριάκου), Τσακιρίδης, Πολίτης (46′ Παλληκαράς)
ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ: Νομικός, Χατζηπαπάς, Καρύπογλου, Μίλλερ, Κουτσούμπας, Βαφειάδης (85′ Μαυροκέφαλος), Μολώνης (46′ Γκουτσίδης), Γκέκας, Σαρηγιαννίδης (90+1′ Σπυριδωνίδης), Μπουλούτ (80′ Ισπυρλίδης), Βαλαβάνης (46′ Χριστοφορίδης)