Με γκολ Αραμπατζή άνοιξε ο δρόμος για την επική πρόκριση της ΑΕΚ στον τελικό του EHF Cup

Την πρόκριση για τον τελικό του EHF Cup πήρε η ΑΕΚ, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με επτά γκολ, έκανε μία τεράστια ανατροπή και ήρθε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε στη Σλοβενία στο 2ο ημιτελικό.

Ο Δικέφαλος μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, με τους Σλοβένους να είναι εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους έβαζε η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 19-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ΑΕΚ ανέβηκε κατακόρυφα, έδειξε τρομερό πάθος και μεγάλη ποιότητα, επιστρέφοντας στο ματς προς τα μέσσα της επάναληψης· στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς μάλιστα έκανε την τεράστια ανατροπή, προηγήθηκε με τον Φλορίδο και οι Σλοβένοι απλά έφτασαν στο 31-31 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Εβρίτης διεθνής εξτρέμ Βαγγέλης Αραμπατζής είχε σημαντικό χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι και πέτυχε το πρώτο γκολ της Ένωσης στο ματς (4-1 στο 06:51), ξεκλειδώντας την ομάδα του στα πρώτα λεπτά.