Βασικός και πάλι ο Σιώπης στη νίκη-ανατροπή επί της Γκαζισεχίρ του Μιραλάς

Ο διεθνής Μανώλης Σιώπης αγωνίστηκε και πάλι βασικός και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στη νίκη με ανατροπή της ομάδας του.

Ο Εβρίτης μέσος αγωνίστηκε για 81′ όπου και αντικαταστάθηκε από τον Σεϊχούν Γκιουλσελάμ.

Η Αλάνια νίκησε με ανατροπή την Γκαζισεχίρ (3-2), έφτασε τις δεκαέξι νίκες στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας προσωρινά στην πέμπτη θέση και 55 βαθμούς, στο +2 από την Χατάισπορ.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μουχαμέτ Ντεμίρ στο 6′, ισοφαρίστηκαν για το 1-1 στο 18′ από τον Μουσταφά Πετκεμέκ. Ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-1 από το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μουχαμέτ Ντεμίρ στο 41′ αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το 2-2 στο 45+1′ με τον Στίβεν Κόκερ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και χρειάστηκαν οχτώ λεπτά για να φτάσουν στην ολική ανατροπή. Συγκεκριμένα στο 53′ η Αλάνιασπορ πέτυχε και τρίτο τέρμα, με το δεύτερο προσωπικό γκολ από τον Μουσταφά Πετκεμέκ διαμορφώνοντας το σκορ σε 3-2 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.