Volley League: Χωρίς Μούχλια ανατροπή Παναθηναϊκού και νίκη επί του ΟΣΦΠ

Παρά τις δύο συνεχόμενες καλές εμφανίσεις του Σουφλιώτη ακραίου με την φανέλα του Παναθηναϊκού, ο ίδιος έμεινε στον πάγκο για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό και την νίκη με ανατροπή των “πρασίνων”.

Σε έναν αγώνα ντέρμπι με τα περισσότερα σετ να κρίνονται στον πόντο, ο Παναθηναϊκός έκανε μια τρομερή ανατροπή από το 0-2 σε 3-2.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-21 στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να το κλείσει με 23-25, οριακά. Ίδιο σκηνικό και στο δέυτερο σετ με τον Παναθηναϊκό αυτή την φορά να προηγείται με 21-20 αλλά τον Ολυμπιακό να βγάζει αντίδραση και να κάνει το 0-2 στα σετ με 23-25.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ ήταν μια πραγματική μάχη στο φιλέ. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας το τελευταίο του χαρτί και παρότι πίσω στο σκορ με 19-21 και παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 23-22, είδε τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά 30-31, παίρνοντας το πλεονέκτημα αλλά με ένα σερί στο 34-34 έκανε το 1-3 με 36-34.

Με την ψυχολογία της κατάκτησης του τρίτου σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κυριαρχήσει για να φέρει το ματς στα ίσια αλλά ο Ολυμπιακός βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ με 20-21. Οι “πράσινοι” σε εκείνο το σημείο είχαν καθαρό μυαλό και κατάφεραν να κάνουν το 2-2 με 25-23.

Το ταί μπρέικ άνηκε αποκλειστικά στους “πράσινους”, οι οποίοι με ψυχολογία στα ύψη διέλυσαν τον Ολυμπιακό κάνοντας το 3-2 με 15-7.

Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε ο Βασίλης Μούχλιας ενώ για τον Ολυμπιακό, ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς 17 πόντους (17/38 επ., 65% υπ. – 26% άριστες) και ο Ανδρέας Ανδρεάδης 8 πόντους (7/11 επ., 1 μπλοκ).