Volley League: Νίκη του Μίλωνα με Δαρίδη επί του ΟΦΗ του Χαραλαμπίδη

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Μίλωνας, του Ορεστιαδίτη λίμπερο, Άκη Δαρίδη απέναντι στον ΟΦΗ, του Αλεξανδρουπολίτη ακραίου, Σωκράτη Χαραλαμπίδη, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης να μην εκτός του κυνηγιού της 5ης θέσης και απέναντι στον Φίλιπππο Βέροιας θέλει να κλειδώσει την 6η θέση.

Από το 1ο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ, ο Μίλωνας ήταν μπροστά 11-10, 16-15 και 21-20 ενώ ο ΟΦΗ προσπέρασε 9-8, 17-16, 19-18. Στο 22-22 ο Χαντ έχασε το σερβίς, ο Μαρκς έκανε το 24-22 και το σετ έκλεισε με λάθος των γηπεδούχων.

Στο 2ο σετ μετά το 11-11 ο Μίλωνας με τον Χαντ και τον Χανδρινό ξέφυγε 15-12, διατήρησε το προβάδισμα του +3 και το σετ έκλεισε 25-20 με τον Χαντ και τον Λάππα.

Ο Μίλωνας με το σερβίς του Χαντ που πήρε και έναν άσσο προηγήθηκε 9-4. Ακολούθησε νέο σερί από Τσαρκάτογλου και Χαντ και ο Μίλωνας ξέφυγε 18-11. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο λάθη των κρητικών.

Και το 4ο σετ κρίθηκε μετά το 11-11. Ο Μαρκς και ο Σαρικεΐσογλου με σερί 3-0 έδωσαν προβάδισμα 14-11 στον ΟΦΗ. Ο Μίλων μείωσε με τον Χανδρινό 17-18 αλλά με νέ σερί 3-0 από Μαρκς, Ρουμελιωτάκη ξέφυγε 21-17 και πάλι με τον Ρουμελιωτάκη έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-2.

Σκληρό ράλι έγινε και στο 5 σετ με το Μιλωνα να ξεφεύγει με +2 (12-10) χάρις τον Χάντ. Το λάθος του ίδιου και το μπλοκ του Μαρκς έκαναν το 13-13 και ο αγώνας κρίθηκε με την επίθεση και το μπλοκ του Λάππα που εξελίχθηκε στον παίκτη της τελευταίας στιγμής με 15-13 και 3-2 σετ.

Ο Δαρίδης 59% υποδοχή και 35% άριστες ενώ ο Χαραλαμπίδης είχε 2 πόντους (2/6).