Volley League: Χωρίς Κουμεντάκη και με σύνθεση ανάγκης διπλό του ΠΑΟΚ στην Αθήνα επί του ΠΑΟ

Τρομερή εμφάνιση με σύνθεση ανάγκης, με πολλές αλλαγές και χωρίς τον Ραφαήλ Κουμεντάκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ταλαιπωρείται από COVID19, με αποτέλεσμα να πετύχει ένα μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης και τον Κανέλλο αντί για κεντρικό ακραίο, με τον ίδιο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση για τα δεδομένα ενώ και ο Μενέλαος Κοκκινάκης αντί για λίμπερο αγωνίστηκε ακραίος.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος ανοίγοντας την διαφορά σε 21-14, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 με 25-17. Ο προπονητής του “Δικεφάλου” επιστράτευσε τον Βέλγο διαγώνιο Βαν Ντε Τρις στο δεύτερο σετ, με τον ίδιο να δίνει την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα του για να μπει στο παιχνίδι ξανά.

Αρχικά, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 με 22-25, κάνοντας την μεγάλη ανατροπή σε 1-2 με 18-25, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τους γηπεδούχους.

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα με 2-2 και 25-19, οδηγώντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένος, ανοίγοντας μια μικρή διαφορά στο σκορ με 12-9 αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με όπλο του το σερβίς και παρότι 14-12 πίσω στο σκορ, κέρδισε τον αγώνα με 2-3 και 14-16.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ρανγκέλ με 13 πόντους (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Βέλγος διαγώνιος Βαν Ντε Ντρις 23 πόντους (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).