Μουντιάλ 2022: Πρώτη νίκη με Κωστένογλου στον πάγκο για την Εθνική Κύπρου κόντρα στη Σλοβενία

Μόλις τρία παιχνίδια χρειάστηκε ο Νίκος Κωστένογλου για να πετύχει την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Εθνικής Κύπρου.

Με τρομερό γκολ του Πίττα οι Κύπριοι νίκησαν εντός έδρας με 1-0 τη Σλοβενία, για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου, για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022.

Δίκαιη μπορεί να χαρακτηριστεί η επικράτηση των γηπεδούχων Κυπρίων καθώς ήταν καλύτεροι αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο. Ελάχιστες ήταν οι φορές που απειλήθηκαν από τους Σλοβένους,.

Το γκολ σημειώθηκε στο 42′ όταν ο Παπουλής έδωσε τη μπάλα στον Πίττα ο οποίος έφερε τη μπάλα στο αριστερό από το δεξί, πάτησε περιοχή και με… βολίδα νίκησε τον Όμπλακ για το 1-0!

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Πίττα με το εθνόσημο στο στήθος αλλά και το πρώτο γκολ για την Εθνική Κύπρου με τον Κωστένογλου στον πάγκο της.

Ο πρώην επιθετικός του Πανθρακικού Φώτης Παπουλής ξεκίνησε βασικός ωσότου έγινε αλλαγή στο 82ο λεπτό όταν και αντικαταστάθηκε από τον Λοΐζου.

Επόμενο παιχνίδι για τους Κύπριους είναι την Τετάρτη (1/9) εκτός έδρας με την Μάλτα.