Μουντιάλ 2022: «Όρθια» η Κύπρος στο ντεμπούτο Κωστένογλου κόντρα στην Σλοβακία

Η Εθνική Κύπρου στο ντεμπούτο του Νίκου Κωστένογλου στο πάγκο της αγωνίστηκε εντός έδρας κόντρα στην Σλοβακία και κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Ο Νίκος Κωστένογλου στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της Εθνικής Κύπρου βοήθησε ώστε να κάνουν ένα σπουδαίο παιχνίδι, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά τελικά πήραν τον ένα βαθμό της ισοπαλίας με το σκορ στο 0-0 απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα όπως η Σλοβακία.

Στο νέο «Γ.Σ.Π.» της Λευκωσίας, η Κύπρος έμεινε στην λευκή ισοπαλία με τη Σλοβακία. Η κυπριακή ομάδα έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη με τον Πίττα (11 τελικές συνολικά), αλλά έπεσε πάνω σε έναν καταπληκτικό Μάρτιν Ντουμπράβκα, ο οποίος έκανε μεγάλες επεμβάσεις.

Ο πρώην επιθετικός του Πανθρακικού Φώτης Παπουλής αγωνίστηκε για 72 λεπτά όταν και αντικαταστάθηκε από τον Λουΐζου.

Επόμενο παιχνίδι για τους Κύπριους είναι το Σάββατο (27/3) εκτός έδρας στην Κροατία με τους δευτεραθλητές κόσμου.