Βασικός σε όλη τη διάρκεια ο Σιώπης στην ευρεία νίκη της Αλάνια επί της Αντάλιασπορ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη με μεγάλο σκορ σημείωσε η Αλάνιασπορ του Μανώλη Σιώπη που επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Αντάλιασπορ στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ο Έβριτης διεθνής αμυντικός μέσος αγωνίστηκε ως βασικός σε ολόκληρη την αναμέτρηση, έχοντας συμβολή στην επίτευξη του τριπόντου.

Η Αλάνια ευτήχησε να προηγηθεί πριν την συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου· με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαμπακάρ στο 28′, ενώ 11 λεπτά μετά ο Πεκτεμέκ διπλασιάσε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα· στο 83′ ο Μπεκίρογλου έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Αλάνια, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκιουσελάμ ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το εύκολο όπως αποδείχθηκε απόγευμα.

Η Αλάνιασπορ ανέβηκε στους 49 βαθμούς και βρίσκεται μόνη 5η ύστερα από την ήττα της Χατάισπορ από τη Ρίζεσπορ την ίδια ώρα, ενώ παράλληλα πλησίασε στο -2 από την 4η Τραμπζονσπόρ· η Αντάλιασπορ παρέμεινε 11η με 36 βαθμούς.