Νίκη με σούπερ ανατροπή για την Σααράεμα του Καλμαζίδη και παράταση στις ελπίδες για πρόκριση στον τελικό

Τεράστια νίκη πέτυχε η Εσθονική Σααράεμα στον τρίτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών απέναντι στην Ταλίν, παίρνοντας σημαντική ανάσα και ελπίδα για πρόκριση στα τελικά.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, παρότι βρέθηκε με 0-1 (20-25) και 0-2 (25-27) πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει μια σπουδαία ανατροπή και να οδηγήσει τον ημιτελικό σε τέταρτο αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, έκανε το 1-2 με 29-27 και το 2-2 με 25-16, με την αναμέτρηση να οδηγείται στο πέμπτο σετ. Εκεί, η Σααράεμα ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε την σπουδαία νίκη με 3-2 με 15-12.

Πλέον οι δύο ομάδες θα μεταφερθούν στην έδρα της Ταλίν, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την νίκη πρόκριση στον τελικό και την ομάδα του Εβρίτη προπονητή, Γιάννη Καλμαζίδη, την ισοφάριση.