Μπήκε στις καθυστερήσεις ο Σιώπης στο τεράστιο διπλό της Αλάνια στην Τραπεζούντα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Αλάνιασπορ του Μανώλη Σιώπη επί της Τραμπζονσπόρ με 1-3, κερδίζοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για ένα ευρωπαϊκό εισητήριο.

Ο Έβριτης διεθνής μέσος είδε σχεδόν ολόκληρη την αναμέτρηση από τον πάγκο, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 94′.

Η Αλάνια πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις σε διάστημα επτά λεπτών· στο 66′ με τον Πεκτεμέκ και στο 73′ με τον Ντάβιντσον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 80′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα, με τον συμπαίκτη του Σιώπη στην Εθνική να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του (όπου ήταν επίσης συμπαίκτες). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Βραζιλιάνος Ντάβιντσον.

Η Αλάνιασπορ ανέβηκε στους 46 βαθμούς και έπιασε την Χατάισπορ στην 5η θέση· η Τραμπζονσπόρ παρέμεινε στην 4η θέση και τους 51 βαθμούς, χάνοντας την επαφή της με την πρώτη τριάδα.