Νίκη παραμονής για την Μπαρτσελόνα με 16 πόντους του Ανέστη Δαλακούρα

Μεγάλη εμφάνιση του Ανέστη Δαλακούρα στην νίκη της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Μελίγια, νίκη που έδωσε δύο σημαντικούς πόντους παραμονής.

Η αναμέτρηση απέναντι στην Μελίγια ήταν εξ αρχής δύσκολη για την Μπαρτσελόνα καθώς η αντίπαλος της ομάδας το Δαλακούρα βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Η Μελίγια προηγήθηκε με 0-1 και 18-25 αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και έφερε τούμπα το ματς, αρχικά με 1-1 και 25-23 και 2-1 με 25-16. Η Μελίγια δεν παράτησε την αναμέτρηση και ισοφάρισε πάλι σε 2-2 και 21-25. Στην “ρώσικη ρουλέτα” του 5ου σετ, όπου η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική κατακτώντας την νίκη με 3-2 και 15-8.

Ο Ανέστης Δαλακούρας πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση παρότι δεν ξεκίνησε βασικός στο πρώτο σετ αλλά από το δεύτερο μέχρι και το τέλος του αγώνα ήταν παρών στην εξάδα της Μπαρτσελόνα, τελειώνοντας με 16 πόντους με 3 μπλοκ και 68% υποδοχή με 50% τέλειες.

Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε προτελευταία στην βαθμολογία, αλλά η νίκη αυτή την έφερε 5 βαθμούς μακριά από την ζώνη των play out.