34 χρόνια πριν οι προηγούμενες κόντρες ΑΟΞ και Λεβαδειακού για την δεύτερη κατηγορία

Μπορεί στο άρθρο που ανέβηκε νωρίτερα στο ThrakiSportS για την προϊστορία του ζευγαριού Λεβαδειακός – Ξάνθη να αναφέρθηκε ότι υπερτερεί η έδρα αλλά να περιορίστηκε ουσιαστικά στις αναμετρήσεις σε επίπεδο Α’ Εθνικής, ωστόσο υπάρχουν αγώνες και πιο πριν.

Μάλιστα, οπως θυμάται σε σχετικό θέμα το Football League News με το πλούσιο αρχείο του, οι δύο ομάδες ανταμώνουν σε επίσημο παιχνίδι για την δεύτερη κατηγορία μετά από 34 χρόνια! Μόνο που τότε η Β’ Εθνική δεν ήταν επαγγελματική.

Την περίοδο 1986-87, ο Λεβαδειακός είχε νικήσει εντός έδρας 1-0 την Ξάνθη με γκολ του Πέτρου Ραβούση που έγινε περισσότερο γνωστός στο ευρύ φίλαθλο κοινό ως βοηθός προπονητή του Ντούσαν Μπάγεβιτς στην ΑΕΚ.

Και τότε οι δυο ομάδες είχαν παίξει στην Λιβαδειά στον πρώτο γύρο. Στο ματς του β’ γύρου, η ομάδα της Θράκης είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ, χάρη σε τέρμα του Κριεζή στο 68ο λεπτό. Κοινώς και τότε κυριαρχούσαν οι έδρες.