LIVE από το AEL FC Arena για την πρεμιέρα της SL2: Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.

Καλησπέρα! Απο αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε να παρακολουθησετε λεπτό προς λεπτο την πρεμιέρα της ομάδα της Ξάνθης στο πρωτάθλημα της Super League 2 κοντρα στον Απόλλωνα Λάρισας στο AEL FC Arena.

Ωρα 13:50 Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει σε λιγότερο από μία ώρα και από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε αμεση ενημερωση για όσα διεξάγονται σε αυτήν.

Ωρα 13:54 Ειναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση της σεζον και φτάσαμε 17 Ιανουαρίου για να συμβεί. Και η πρώτη για τις δυο ομάδες μετά από τρεις μήνες καραντίνας.

Ωρα 13:58 Το ματς διεξάγεται στο AEL FC Arena που είναι το Στάδιο στο οποίο ολοκληρώθηκε τον Ιούλιο η 31 ετών παρουσία της Ξάνθης στην Α’ Εθνική. Και η πόλη στην οποία ξεκίνησε το μακρινό 1989.

Ωρα 14:02 Διευκρινίζουμε ότι λόγω της απαγόρευσης μετακίνησης το ThrakiSportS δεν είναι παρών με δικόν του συνεργάτη στο Αρενα της Λάρισας αλλά θα έχουμε πέραν της τηλεόρασης ενημέρωσης και από τους συναδέλφους που βρίσκονται εκει

Ωρα 14:06 Εδώ και έξι λεπτά έχει ξεκινήσει στο Ηράκλειο και η αναμέτρηση Εργοτέλης – Ιωνικός, η έτερη της πρεμιέρας που διεξάγεται Κυριακή. Χθες υπενθυμίζεται ότι είχαμε Καραϊσκάκης – Λεβαδειακός 0-2 και 1-1 στα ματς Παναχαϊκή – Τρίκαλα και ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας.

Ωρα 14:09 Υπενθυμίζεται ακόμα οτι το ματς της πρεμιέρας Χανια – Δόξα Δράμας αναβλήθηκε λόγω του οτι δεν εχει η Δόξα ακόμα πιστοποιητικο από την ΕΕΑ.

Ωρα 14:13 Εχουμε και γκολ για τον Ιωνικο, επομενο αντιπαλο της Ξάνθης στα Πηγάδια και μάλιστα με τον Ματίας Κάστρο, εναν πρώην παίκτη του ΑΟΞ.

Ωρα 14:18 Η πρώτη ενδεκάδα του Τόνι Πόποβιτς σε επίσημο ματς με τον νέο ΑΟΞ μόλις γνωστοποιήθηκε. Εχουμε και λέμε: Μπέντο, Στάθης, Τσαμούρης, Τ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Δημούτσος, Μπριλιάντε, Τάτος, Κέβιν Γκαρσία, Σιατραβάνης, Θ. Παπάζογλου.

Ωρα 14:22 Σε σχέση με την ομάδα του περασμένου Ιουλίου που απέστπασε την ισοπαλία που τότε έδινε την εικόνα της παραμονής, ο μόνος συνδετικός κρίκος ειναι ο γκολκίπερ Μπέντο.

Ωρα 14:25 Με τους τρεις διεθνείς στην σύνθεσή του ο Απόλλων Λάρισας και τον Οκάν Χατζητερζογλου στον πάγκο. Η ενδεκάδα: Γλύκος, Τζοβάρας, Αθανασιάδης, Χατζής, Σκούμπρας, Μόρας, Λίταινας, Καρρίκι, Γκόλιας, Μπάλλας, Μπαστιάνος.

Ωρα 14:28 Πλέον κάνουν προθερμανση οι δυο ομαδες σε εναν αγωνιστικό χωρό που καθαρίστηκε πριν, καθώς χθες χιονισε και επικρατεί πολύ κρύο, με τον υδράργυρο στους μηδέν βαθμούς.

Ωρα 14:32 Το χιονι εχει μαζευτει και κυριως σε ενα σημειο δεξια, που εχει σκια, υπαρχει ενα θεματακι αλλά αυτο δεν θα εχει την παραμικρη επιπτωση στην διεξαγωγή του αγωνα.

Ωρα 14:35 Υπενθυμίζεται οτι ο αγωνας καλύπτεται απευθειας και από την ΕΡΤ3 κι οποιοι δεν εχετε προσβαση σε οθονη αλλα θελετε να εχετε εικονα και ήχο, κάντε κλικ για το live streaming ΕΔΩ.

Ωρα 14:38 Οι ομάδες εχουν επιστρέχει στα αποδυτήρια και μετράμε αντιστροφα για την εναρξη της αναμέτρησης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Ωρα 14:41 Στην ΕΡΤ3 μίλησε ο Οκαν Χατζητερζογλου μιλώντας γα ανακουφιση που ξεκινά το πρωτάθλημα αλλά και τα ξεχωριστά του συναισθήματα να παίζει απέναντι στην Ξάνθη

Ωρα 14:43 Ο Σκαης Παντελιάδης από την πλευρά της Ξάνθης δήλωσε χαρουμενος που ξεκινουν αλλά ότι εχει γίνει η μιση δουλεια, ότι πρέπει να ξεκινησει και η Football League. Στόχος ξεκάθαρα η άνοδος.

Ωρα 14:45 Βγαινουν στον αγωνιστικο χωροο οι δυο ομαδες, χωριστή είσοδος. Βγηκαν και οι διαιτητές υπο τον 28χροο Παναγιώτη Κουκούλα.

Ωρα 14:47 Αλλάζουν τερέν σε σχέση με αυτο που ειχαν αρχικά οι δυο ομάδες. Κάτω από το τέρμα που έχει τα χιονια θα είναι στο πρώτο ημιχρονο ο Μπέντο της Ξάνθης. Πάμε για έναρξη

1′ Εναρξη του αγωνα με τους γηπεδουχους του Απολλωνα Λάρισας στην σεντρα.

2′ Κερδιζει φαουλ με τον Σιατραβάνη η Ξάνθη, πεντε μετρα μακριά από το ημικυκλιο. Θα τ εκτελεσει λογικα ο Τατος. πρωτη στημενη φαση.

3′ Στο τειχος η μπάλα, συνεχιστηκε η φαση, ενα μακρινο πλαιο σου του Κεβιν στην αγκαλια του Γλυκου

10′ Πολύ καλή στην αναπτυξη της η ομάδα της Ξάνθης μέχρι στιγμής, έχει τον έλεγχο απολυτα του αγωνα.

14′ Γκολ Σιατραβάνης για την Ξανθη ακυρωνεται ως οσφαιντ. Κακως, όπως δειχνει το τηλεοπτικο ριπλέο, έφευγε από ξεκάθαρα κανονική θέση.

16′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ με Μπριλάντε η Ξάνθη. Στην αμέσως επόμενη φάση, πολύ καλή ανάπτυξη από την ομάδα της Θράκης και ο Μπριλάντε στην σέντρα από τα δεξιά του Θανάση παπαζογλου εστειλς την μπαλα στον ουρανό των διχτυων του Γλυκου. Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη 0-1

20′ Πρωτη κιτρινη στον αγωνα, στον Μπάλλα του Απολλωνα Λαρισας

25′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Λάρισας… Από σέντρα η γυριστή κεφαλιά του Αθανασιάδη κατέληξε λίγο άουτ

26′ Φαούλ από μακρινή απόσταση του Μπαστιάνου κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μπέντο

30′ Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους πέρασε χωρίς κίνδυνο από την άμυνα της Ξάνθης

32′ Επιθετική προσπάθεια για την Ξάνθη με ωραία μπαλιά στην περιοχή από τον Τάτο, ο Γκαρσία όμως έκανε επιθετικό φάουλ

38′ Χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλων… Ο Τζοβάρας υποδέχθηκε στην περιοχή και έσπασε την μπάλα πίσω στον Μπάλλα, το σουτ του οποίου όμως κατέληξε στα χέρια του Μπέντο

40′ Σκληρό φάουλ στον Σιατραβάνη, που έμεινε για λίγο στο έδαφος

42′ Από το φάουλ του Τάτου ο Βέρκερ θέλησε να πλασάρει, ο Γλύκος τον σταμάτησε και εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε άουτ

45′ Τελειώσαν τα 45 λεπτά και αναμένονται αν και ποια τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τελικά ενα το λεπτό των καθυστερήσεων

45+1′ Λήξη Ημιχρόνου. Αποτέλεμα πρώτου 45λεπτου: Απόλλων Λάρισας – ΑΟ Ξάνθη 0-1

Ωρα 15:35 Χωρίς να χρειάστει να φορτσάρει ιδιαίτερα από πλευράς ρυθμού η Ξάνθη παίρνει μέχρι στιγμής από νωρίς σχετικά αυτό που αναζητούσε, το υπέρ της προβάδισμα

Ωρα 15:39 Λιγότερο απο ενα τεταρτο για το τέλος του αγωνα στην Κρητη ο επομενος αντιπαλος του ΑΟΞ, ο Ιωνικός, εξακολουθεί να προηγείται με το γκολ του Κάστρο.

Ωρα 15:42 Εντωμεταξυ ξαναμπέρδεψαν στα τηλεοπτικά προγράμματα των συνδρομητικων τον ΑΟΞ με την… ΑΕΞ, όπββς συνεβη και το περασμένο καλοκαίρι, αλλά και τον Απολλωνα Λάρισας με την ΑΕΛ. Δειτε σχετικο θεμα με ενα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 15:47 Παμε για την εναρξη του β’ ημιχρονου, επεστρεψαν διαιτητες και οι του Απολλωνα Λάρισας, περιμένουμε τους παίκτες του ΑΟΞ

46′ Σεντρα για το B’ ημιχρονο

49′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα ασταθή απόκρουση Μπέντο, αλλά στην επαναφορά υπήρξε οφσαίντ

52′ Φάουλ από πλάγια θέση για τον Απόλλωνα το έκανε ο Στάθης, εκτελέστηκε με πάσα

52′ Σεντρά από τον Χατζή, εύκολα στα χέρια του Μπέντο

56′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη! Έξω ο Σιατράβανης μέσα ο Έμπερτ

57′ Φάση για την Ξάνθη! Ο Τάτος λίγο μέσα από την περιοχή σούταρε η μπάλα όμως κατέληξε άουτ

58′ Κόρνερ για τον ΑΟΞ μετά από κόντρα σε σέντρα του Στάθη

59′ Ο Τάτος εκτέλεσε αλλά η κεφαλιά του Τσάμουρη πέρασε ψηλά άουτ

60′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσαίντ στον Θανάση Παπάζογλου

60′ Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα… Στη θέση του Τζοβάρα ο Τασιούλης

62′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη! Αναγκαστική αλλαγή του Τάσου Παπάζογλου με τον Ματ Γιούρμαν

62′ Σκληρή σύγκρουση του Βέρκερ με τον Μπέντο από φάουλ των γηπεδούχων, σηκώθηκαν και οι δύο και το παιχνίδι συνεχίστηκε με ελεύθερο

65′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα, διαμαρτύρεται για χέρι ο Κλάους Αθανασιάδης

65′ Φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Καρρίκι

72′ Προσπάθεια αντεπίθεσης για την Ξάνθη η μπαλιά του Έμπερτ όμως κατέληξε στα χέρια του Γλύκου

73′ Υπόδειξη σε θέση οφσαίντ ο Τάτος

75′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα… Στη θέση Μπαστιάνου και Μπάλλα οι Μπαλογιάννης και Μπάμπης

76′ Κόρνερ για την Ξάνθη με ωραία συνεργασία Τάτου-Έμπερτ, εκτέλεσε ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αλλά η κεφαλιά του Γιούρμαν κατέληξε άουτ

78′ Σέντρα-σούτ από τον Μπαλογιάννη, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπέντο

80′ Τριπλή αλλαγή για την Ξάνθη! Κέβιν Γκαρσία, Δημούτσος και Τσαμούρης αποχωρούν και στη θέση τους μπαίνουν οι Παντελιάδης, Θυμιάνης

84′ Φάση διαρκείας για τον Απόλλων Λάρισας, το σουτ του Κλάους κόντραρε και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε σε πλάγιο

86′ Πρόβλημα τραυματισμού με Γλύκο που θα αντικατασταθεί από τον Τάλισον, στο έδαφος και ο Μπριλάντε που όμως σηκώθηκε

89′ Φάουλ για τον Απόλλωνα από τον σύγκρουση Κλάους και Παπάζογλου, εκτέλεσε ο Χατζής όμως ο Μπέντο μπλόκαρε σταθερά

89′ Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, κάρτες σε Έμπερτ και Αθανασιάδη· φάουλ υπέρ της Ξάνθης

90′ Συμπλήρωθηκαν 90 λεπτά, έξι λεπτά καθυστερήσεων

90+2′ Φάουλ του Παντελιάδη στον Μπαλογιάννη σε καλή πλάγια θέση

90+3′ Γκολ για τον Απόλλωνα Λάρισας… Η μπάλα βρήκε στον Γιούρμαν από το φάουλ του Μπαλογιάννη και άθελά του νίκησε τον Μπέντο…. Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 1-1

90+4′ Δύο λεπτά πριν το τέλος, καθε αλλο παρά ικανη δειχνει σε αυτο το σημείο να αντιδράση η Ξάνθη

90+6′ Τέλος αγώνα. Χαρισε την ισοπαλία και πετά δυο βαθμούς με το ξεκίνημα ο ΑΟΞ. Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη 1-1

Ωρα 16:41 Γκέλα με το… καλημέρα για την Ξάνθη, που πλήρωσε ουσιαστικά στην τελευταία φάση το πολύ νωθρό της δεύτερο ημίχρονο. Αναλυτικό ρεπορτάζ ανεβαίνει σε ελάχιστα λεπτά στο ThrakiSportS…