Δύο γκολ ο Ντιγκινί στην απίστευτη ανατροπή κορυφής του Απόλλωνα Λεμεσού επί της Ανόρθωσης

Ο Απόλλων Λεμεσού ανέτρεψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου από την Ανόρθωση και τη νίκησε 3-2 εντός έδρας στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, μένοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίος του Απόλλωνα ο πρώην επιθετικός του Πανθρακικού και μέχρι στιγμής πρώτος σκόρερ στο κυπριακό πρωτάθλημα Νικολά Ντιγκινί, που πέτυχε το πρώτο και το τρίτο γκολ της ανατροπής.

Ο Κβιλιτάιτα και ο Χασμπάουερ με τέρματα στο 9′ και 29′ αντίστοιχα έδωσαν το σημαντικό προβάθισμα στην Ανόρθωση στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Την αρχή της ανατροπής έκανε ο Ντιγκινί στο 52′, ενώ στο 60′ ο Ματέι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 2-2.

Λυτρωτής για τον Απόλλωνα και πάλι ο Νικολά Ντιγκινί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 73′ με το τελικό 3-2 να μένει μέχρι το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν το σημαντικό τρίποντο.