Απέδρασε η Γαλατά από την Τραπεζούντα με βασικό τον Ομάρ και προσπέρασε την Αλάνια του Σιώπη

Η Γαλατάσαραϊ πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Τουρκίας καθώς έφυγε νικήτρια από την Τραπεζούντα (2-0 την Τραμπζονσπόρ) και έφτασε τους 29 βαθμούς μετά από 14 αγωνιστικές.

Πίσω της με 27 βαθμούς βρίσκεται η Αλάνιασπορ των Σιώπη, Μπακασέτα και Τζαβέλλα.

Βασικός για τους φιλοξενούμενους στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Ομάρ Ελαμπντελαουί. Μεγάλος πρωταγωνιστής όμως ήταν ο Αρντά Τουράν που άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό ενώ στο 55ο λεπτό ο Καγκλαγιάν διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η Αλανιασπορ αγωνίζεται το μεσημέρι της Κυριακής και θα έχει την ευκαιρία να ξαναπιάσει κορυφή.