Επέτειος: 20 χρόνια από την αναβίωση του τελικού Αγιαξ-Παναθηναϊκός με Αντωνιάδη και Ελευθεράκη

Σαν σήμερα, 20 Δεκεμβρίου του 2000, Αγιαξ και Παναθηναϊκός συγκρούονταν σε δύο ξεχωριστούς αγώνες που έγραψαν ιστορία.

Σε αγώνα για τα 100 χρόνια από τον ίδρυση του Αγιαξ, η ολλανδική ομάδα επέλεξε λόγω του ελληνικού ονόματος και της ελληνικής καταγωγής της να φιλοξενήσει στο «Αρένα» του Άμστερνταμ την ελληνική ομάδα με την οποία έπαιξε τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο λόγος για τον Παναθηναϊκό του ’71.

Κάπως έτσι λοιπόν, οι ομάδες του ’71 που έπαιξαν στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο Γουέμπλεϊ βρέθηκαν ξανά στο γήπεδο. Ηταν εκεί όλος ο Αγιαξ και ολος ο Παναθηναϊκός, συμπεριλαμβανομένων των δύο θρακιωτών της 11άδας του ’71, ο Ξανθιώτης Αντώνης Αντωνιάδης και ο Εβρίτης Κωστας Ελευθεράκης.

Σε αυτήν την επανάληψη του τελικού κέρδισε ο Παναθηναϊκός με γκολάρα του Μίμη Δομάζου. Το ματς παίχτηκε σε δύο ημίχρονα των 12 λεπτών. Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, ο τότε Αγιαξ με τον Νίκο Μαχλά στη σύνθεσή του νίκησε 2-0 τον τότε Παναθηναϊκό. Τους δύο αγώνες παρακολούθησαν 22.500 θεατές.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.